پرورش بوقلمونکشاورزی

مهم ترین مشکلات و خطرات پرورش بوقلمون در ایران

مهم ترین مشکلات پرورش بوقلمون

مشکلات پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون نیز همانند دیگر کسب کارهای حوزه پرورش (مرغ، بلدرچین، کبک و …) بدون مشکلات و خطرات نیست و هرکدام مشکلات خاص خود را دارند اما جالب است بدانید مشکل اصلی پرورش بوقلمون مشکلات آن نیست بلکه مشکل اصلی ذهنی است که نتواند این مشکلات را حل کند.

در این مقاله مشکلات پرورش بوقلمون را عنوان می کنیم و برای هرکدام راه حل هایی را ارائه می دهیم که با استفاده از این راه حل ها می توانید مشکلات را حل کرده و کسب و کار خود را بدون استرس شروع کنید.

پرورش بوقلمون چه مشکلاتی دارد؟

مشکلات پرورش بوقلمون به 2 دسته تقسیم می شوند، دسته اول: مشکلات مربوط به شخص پرورش دهنده و دسته دوم: مربوط به پرنده.

در این تیتر تمامی مشکلات را نام می بریم و درتیترهای جداگانه درمورد هرکدام توضیح و راهکار می دهیم.

1- مشکلات شخص پرورش دهنده

  • عدم استفاده از نژاد خوب
  • عدم استفاده از دان با کیفیت و خوب
  • عدم استفاده از آموزش شروع بکار
  • عدم بازاریابی و فروش
  • عدم صبر و شکیبایی

2- مشکلات مربوط به پرنده (بوقلمون)

  • تغذیه و خوراک
  • قیمت جوجه یک روزه
  • نگهداری بوقلمون
  • سرو صدا و بو
  • تلفات زیاد

در این قسمت 5 مورد از مشکلات شخص پرورش دهنده را توضیح مختصری می دهیم

1- عدم استفاده از نژاد خوب

عدم استفاده از یک نژاد خوب می تواند در کوتاه مدت سود دهی شما را پایین بیاورد و در بلند مدت می تواند کسب و کار شما را با خطر جدی همراه سازد و برعکس، اگر یک نژاد خوب برای پرورش انتخاب کنید می توانید سوددهی خود را چندین برابر بیشتر کنید تا مسیر پیشرفتتان هموار شود.

2- عدم استفاده از دان با کیفیت و خوب

یکی از مشکلات کسانی که به تازگی پرورش بوقلمون را شروع می کنند این است که دان خود را بصورت آماده از بازار تهیه می کنند و نمی دانند که این دان برای بوقلمون بی کیفیت است و باعث کند شدن روند رشد و تخم گذاری آنها می شود.

برای استفاده از دان با کیفیت و خوب می توانید به 2 روش اقدام کنید. روش اول: خودتان با استفاده از جیره نویسی دان خود را تهیه کنید. روش دوم: دان آماده را مستقیم و بدون واسطه از کارخانه تهیه کنید.

3- عدم استفاده از آموزش شروع بکار

متاسفانه برخی افراد به آموزش های رایگان موجود در اینترنت اکتفا می کنند و فکر می کنند دیگر تمام مطالب پرورش بوقلمون را فرا گرفته اند و اقدام به پرورش می کنند درصورتی که ممکن است اطلاعاتی که فرا گرفته اند از یک منبع معتبر نباشند و ناقص یا اشتباه یادگرفته اند یا اصلا اطلاعات را کامل دریافت نکرده اند و فکر می کنند که همه چیز را یاد گرفته اند. در این صورت وقتی وارد عمل می شوند با چالشهای بزرگ رو به رو می شوند و به دلیل عدم آموزش صحیح با این کسب و کار پر سود خداحافظی می کنند.

برای جلوگیری از این اشتباه می توانید از اطلاعات وبسایتهای متخصص استفاده کرده یا در دوره های آموزش حضوری یا غیر حضوری شرکت کنید.

4- عدم بازاریابی و فروش

یکی از عوامل مهمی که باعث کاهش فروش می شود عدم بازاریابی یا اطلاع از وضعیت بازار است که باعث می شود فروش شما با مشکل مواجه شود برای مثال: در چند شهر شمالی خرید بوقلمون بصورت کشتار خریداری نمی شود و بصورت زنده این امکان فراهم است. مثال2: کسانی که مجوز فروش بوقلمون گوشتی به کشتارگاه ها را ندارند مجبور هستند محصول خود را کیلویی 300 تا 400 تومان ارزان تر به دلالهایی که مجوز دارند بفروشند.

برای جلوگیری از این وضعیت، از اوضاع خرید و فروش و قیمت های شهرتان اطلاع کامل پیدا کنید و اگر راضی نیستید که کمی از سود خود را  به دلال ها بدهید، برای دریافت مجوز اقدام کنید.

5- عدم صبر و شکیبایی

کسانی که عجله دارند، با انجام دادن راهکارهایی اشتباه می خواهند هرچه سریعتر به درآمد برسند. چنین افرادی با خرید نیمچه 3 ماهه یا 5 ماهه یا صرفه جویی بیش از حد در هزینه ها برای سودآوری بیشتر سعی در بدست آوردن سود بیشتر در کمترین زمان ممکن می کنند که این کار از پایه اشتباه است و موجب از بین رفتن سرمایه و ورشکستگی می شود.

در این کسب و کار تنها افرادی سود بیشتر بدست می آورند که صبور هستند و می دانند در چه مواقعی باید اقدام فوری کرد و در چه مواقعی باید صبور باشند.
«پایان این بخش»

در این قسمت 4 مورد از مشکلات مربوط به بوقلمون را نام می بریم و توضیح مختصری می دهیم

1- خوراک و تغذیه

بوقلمون از دسته پرندگانی است که پرخوار است یعنی بازده غذایی در آن کم است و نسبت به مرغ باید از خوراک بیشتری برای پرورش آن استفاده کنیم که درنتیجه موجب می شود هزینه جیره افزایش پیدا کند.

اما راهکارهای زیادی وجود دارد که با استفاده از آنها می توان هزینه های جیره را کاهش داد. (در مقالاتی که قبلا منتشر شده اند به خوبی در این مورد توضیح داده شده است)

2- نگهداری بوقلمون

اصولا بوقلمون ها موجودات احمقی هستند و گاهی اوقات اشتباهاتی از آنها سر می زند که عاقلانه نیست، مثلا جوجه های آنها در هفته های اول نیاز دارند که در بین آنها راه بروید و آنها را تشویق به خوردن آب و دان کنید وگرنه از تشنگی و گشنگی می میرند، گاهی اوقات نیز ممکن است با به صدا درآمدن یک شیع، پریشان شوند و روی هم بریزند و تعدادی تلف شوند و …

3- سرو صدا و بو

بوقلمون صدای زیادی تولید می کند به همین دلیل ممکن است برای همسایگان مزاحمت ایجاد کند، پس پیشنهاد می شود بوقلمون را در فضایی دورتر از فضای عمومی پرورش دهید و در رابطه با بو نیز می توانید با تمیز کردن سالن از آن جلوگیری کنید.

4- تلفات زیاد

در پرورش بوقلمون همیشه تلفاتی رخ می دهد که ناشی از عدم مدیریت و اقدام فوری است، برای جلوگیری از این تلفات باید بوقلمون ها را زیر نظر داشته باشیم و بر آنها نظارت کنیم تا با دیدن یک بیماری یا یک بوقلمون تلف شده سریعا از تلفات بعدی جلوگیری کنیم.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله مشکلات پرورش بوقلمون بصورت مختصر از 2 وجه مختلف بررسی شد و فهمیدیم که پرورش موجود زنده نیاز به مراقبت و مدیریت دارد و می توان اکثر مشکلات را به روش های گوناگون حل کرد، با این تفاسیر هیچ مشکلی نیست که حل نشود، تنها مشکل اصلی این است که میزان آموزش پذیری خود را بالا ببریم تا در مواجهه با مشکلات بجای ناله و شکایت به دنبال راهکارهایی اساسی باشیم تا بتوانیم از این موانع با موفقیت گذر کنیم.

برای شرکت در دوره آموزشی پرورش بوقلمون کلیک کنید

کیفیت این مقاله آموزشی در چه سطحی بود؟

User Rating: 3.66 ( 5 votes)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − ده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن