پرورش بوقلمونکشاورزی

پرورش بوقلمون و آموزش 0 تا 100 این کسب و کار در سال 98

آموزش کسب و کار پرورش بوقلمون از 0 تا 100

در این مقاله بصورت جامع و کلی اصول پایه و بیس کسب و کار پرورش بوقلمون را بصورت ساده و روان از 0 تا 100 برای شما کارآفرینانی که به تازگی می خواهید به جمع پرورش دهندگان بوقلمون بپیوندید نوشته شده است.

از آنجایی که در سال 98 پرورش بوقلمون بیشترین حد سوددهی در حوزه پرورش را به خود اختصاص داده است، این مقاله جامع را نوشتیم تا دیگر برای جستجوی سوالات خود به دنبال مقالات مختلف و ناقص، جستجوهای مکرر نکنید و جواب تمام سوالاتتان را در همین مقاله بیابید.
پس برای بالابردن سطح اطلاعات خود از آموزش کسب و کار پرورش بوقلمون تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سوددهی بوقلمون در سال 98

در اواخر سال 97 با توجه به نیاز بازار و جا افتادن گوشت بوقلمون در سبد غذایی افراد جامعه این امکان فراهم شده است تا کسانی که در این عرصه فعالیت داشته اند به سود کلانی برسند زیرا در اواخر سال 97 یک اتفاق جالب افتاد و مردم به مصرف بیش از میانگین پیش بینی شده پرداختند، همین امر باعث شد تا گوشت بوقلمون کمیاب شود و قیمت آن به شدت افزایش یابد، هرچند قبل از وقوع این افزایش قیمت، افرادی که در این کسب و کار مشغول بکار بودند سود خوبی را بدست می آوردند.

در جدول زیر قیمت گوشت بوقلمون و روند سوددهی را از ابتدای سال 97 تا ابتدای سال 98 را مشاهده می کنید.

قیمت گوشت بوقلمون سال97 و 98

نقطه شروع برای پرورش بوقلمون

قبل از ایجاد یک مزرعه پرورش بوقلمون ابتدا کارآفرینی که قصد راه اندازی یک فارم را دارد باید سوالاتی از خود بپرسد تا متوجه شود آیا می تواند این کسب و کار را شروع کند یا خیر؟ سوالات به شرح زیر می باشند:

 1. عشق و علاقه من برای پرورش بوقلمون در چه حدی است؟
 2. من باید پرورش بوقلمون گوشتی را شروع کنم یا پرورش بوقلمون مادر؟
 3. باید چه نژادی را برای پرورش بوقلمون انتخاب کنم؟
 4. آیا سرمایه لازم برای ایجاد یک مزرعه بوقلمون را دارم؟
 5. آیا من تجربه و آموزش های اولیه برای شروع بکار را طی کرده ام؟
 6. آیا من از بازار کار بخوبی اطلاعات دارم؟
 7. نقطه شروع و هدف نهایی من چیست؟

در تیتر بعد بصورت خلاصه درمورد این سوالات به ترتیب توضیح مختصری می دهیم تا موضوع قابل درک تر واقع شود.

عشق و علاقه شما برای پرورش بوقلمون به چه اندازه است؟

باید بدانید که هدف شما از پرورش بوقلمون چیست؟ ایا به این کار علاقه و میل شدیدی دارید یا فقط برای بدست آوردن پول بیشتر می خواهید این کسب و کار را شروع کنید؟ اگر میل و اشتیاق سوزانی برای انجام این کار دارید معلوم است که راه را درست انتخاب کرده اید و 100 درصد شما درآمد میلیونی خواهید داشت، حتی زمانی که ممکن است این کسب و کار به سوددهی کمی برسد، زیرا در این موقع کسانی که بخاطر پول این کسب و کار را انجام می دهند دلسرد می شوند و کنار می کشند و فرصت همیشه دست شما می ماند و سود زیادی می کنید. حتی زمانی که سود کمی می کنید با یک نوسان قیمت شما سودی چند برابر بدست خواهید آورد و تا زمانی که افراد فرصت جو بخواهند وارد این کار شوند، شما بیشترین سود را ازان خود کرده اید. زیرا شما برای عشق و علاقه خود کار می کنید و آنها برای پول.

کسانی که با عشق و علاقه پرورش بوقلمون را انجام می دهند نقطه شروع و هدف نهایی آنها لذت بردن در طول رسیدن به هدفشان است و در این راه بیشترین سود را بدست می آورند.

کسانی که برای بدست آوردن پول پرورش بوقلمون را شروع می کنند:

اما افرادی که برای بدست آوردن پول می خواهند این کسب و کار را شروع کنند نیز راهکاری می دهیم: شما در مرحله اول باید عاشق این کسب و کار باشید و اگر عاشق آن نیستید حداقل آن را دوست داشته باشید و کارهایی که در طول پرورش انجام می دهید ممکن است در برخی موارد به شما حس بد بدهند و در برخی از دیگر قسمت های کار، شما حس خوبی داشته باشید، پس کاری که شما باید بکنید این است که فکر خود را بر روی موارد مثبتی که برایتان حس خوشایند ایجاد می کنند متمرکز کنید و همیشه به آنها فکر کنید تا در ناخوآگاه شما ثبت شوند، پس از ثبت شدن این حس خوب در ناخودآگاه، دیگر بدون اینکه به آن فکر کنید انجام این کسب و کار برای شما حس خوبی به همراه می آورد.

این احساسات خوب باعث می شوند برای کسب و کار خود اشتیاق داشته باشید و در مواقعی که سود کمی بدست می آورید این کار را با یک حس رضایتمندی انجام می دهید و اتفاقی که می افتد این است که حس خوب شما به شما کمک می کند تا راه حل های جدید و فرصت های بیشتری بدست آورید و همیشه به فکر راه حل برای سوددهی بیشتر هستید، حتی زمانی که وضع بازار در یک مدت کوتاه خوب نیست شما سود می کنید و افرادی که بر روی افکار منفی تمرکز می کنند راهی برای ایجاد یک فرصت برای سود بیشتر در زمان بهران نمی بینند و فقط یک روی سکه را می بینند.

بوقلمون گوشتی بهتر است یا بوقلمون مادر؟

سوددهی در هر دو گزینه وجود دارد یعنی شما می توانید بوقلون مادر داشته باشید و بهترین سود را کسب کنید و هم می توانید جوجه بوقلمون گوشتی پرورش دهید و تا مرحله کشتار پیش روید و سود خوبی را بدست بیاورید، اما این 2 گزینه با هم تفاوت هایی دارند، بوقلمون گوشتی طول دوره کمتری برای پرورش دارد و در یک مدت کوتاه می توان سریعا به سود رسید این روش، روش خوبی است.

اما روشی که خیلی بهتر است: پرورش بوقلمون مادر است، بطوری که با انتخاب یک نژاد خوب جوجه بوقلمون ها را پرورش می دهید تا به مرحله تخمگذاری برسند و از تولید تخم آنها می توانید هم بازار فروش جوجه یک روزه یا یک ماهه را داشته باشید که سود خوبی دارد و هم اینکه می توانید جوجه بوقلمون های خود را تا دوره کشتار پرورش دهید، در این روش سوددهی شما از چند روش مختلف است.

رورش دوم برای کسانی است که صبر کافی و تجربه لازم را دارند، اما راه سومی نیز هست که شما میتوانید با پرورش بوقلمون گوشتی در مدت زمانی کوتاه سود خود را بدست آورید و در کنار آن فضایی را برای پرورش بوقلمون مادر اختصاص دهید تا در طولانی مدت درآمد شما چندین برابر افزایش یابد.

باید چه نژادی را برای پرورش بوقلمون انتخاب کنم؟

یکی از عوامل مهمی که در سوددهی پرورش بوقلمون نقش مهمی دارند، انتخاب یک نژاد خوب است زیرا اگر یک نژاد خوب نباشد سود نهایی شما کاهش پیدا می کند و اگر از یک نژاد خوب استفاده کنید سوددهی شما چند برابر بیشتر می شود در این مقاله انتخاب بهترین نژاد برای پرورش بوقلمون در ایران درمورد انتخاب و بررسی انواع بوقلمون های موجود در ایران توضیحات زیادی داده شده است، توصیه می شود از این مقاله استفاده کنید تا بهترین نژاد برای پرورش را انتخاب کنید.

آیا سرمایه لازم برای ایجاد یک مزرعه بوقلمون را دارم؟

همانطور که در بالا اشاره کردم میزان شور و شوق شما برای انجام این کار خیلی مهم است، اگر شما سرمایه کمی برای راه اندازی این کسب و کار دارید انقدر مهم نیست زیرا اگر به این کار علاقه داشته باشید هرطور که شده این کار را انجام می دهید و کاری به چطور و چگونگی نخواهید داشت، شما می توانید از تعداد کم شروع کنید و با فکر کردن درمورد چگونگی کم کردن هزینه های راه اندازی با کمترین سرمایه، کار خود را شروع کنید.

در راه اندازی مزرعه پرورش بوقلمون کمالگرا نباشید و سعی کنید با کمترین هزینه شغل یا کسب و کار خود را شروع کنید.

برای کسانی که سرمایه لازم برای ایجاد یک مزرعه بوقلمون را دارند نیز همین روش توصیه می شود، سعی کنید هزینه اولیه برای شروع بکار را به حداقل برسانید و با حذف هزبنه های غیر ضروری به آینده کسب و کار خود کمک کنید. زیرا برخی افراد با کمال گرایی بیش از حد بهترین و پیشرفته ترین سالن های پرورش را می سازند بعد به این نتیجه می رسند که صرف آن هزینه ها آنقدرها که فکرش را می کردند ضروری نبود.

آیا من تجربه و آموزش های اولیه  برای شروع را طی کرده ام؟

بدیهی است که برای شروع این کسب و کار شما باید حداقل آموزش های ابتدایی و متوسط را گذرانده باشید یا حداقل یک تجربه در پرورش طیور را داشته باشید زیرا اگر حتی یک تجربه کوچک از پرورش طیور را داشته باشید، دیگر استرس زیادی ندارید و به خوبی می دانید که پرورش یک موجود زنده چگونه است. اما در رابطه با آموزش: شما می توانید با شرکت کردن در کلاس های آموزش حضوری یا غیر حضوری مطالب پیشرفته که باید در پرورش بوقلمون حتما آنها را یاد بگیرید، به شما آموزش داده می شود.

نکته: این آموزش هایی که در کلاس ها هستند، شامل مقالات رایگان در وبسایت ها نمی باشند، هرچند در ادامه به شما بیس و پایه آموزش کسب و کار پرورش بوقلمون یاد داده خواهد شد اما برای دریافت اطلاعات پیشرفته تر باید در این کلاسها شرکت کنید.

آیا من از بازار کار بخوبی اطلاعات دارم؟

یکی از کارهایی که شما باید قبل از راه اندازی فارم بوقلمون انجام دهید این است که بازار کار را مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید قیمت ها در چه سطحی هستند یا اینکه میزان خرید جامعه چگونه است، پرورش چه نژاد بوقلمونی در حال حاضر بیشترین سود را دارد؟ چه کشتارگاه هایی در محدوده من هستند؟ آیا روند سوددهی رو به کاهش است یا افزایش می یابد؟

اینها چند نمونه از تحقیقاتی است که شما قبل از ورود به این حوزه باید در دستورکار خود قرار دهید و شرایط بازار را تحلیل و بررسی کنید تا مسیری که برای رسیدن به آن انتخاب کرده اید برایتان واضح و مشخص باشد.

نقطه شروع و هدف نهایی من چیست؟

نقطه شروع شما دقیقا جایی است که شما درمورد کسب و کارهایی که در حوزه پرورش هستند تحقیق کنید و ببینید که کدام یک سوددهی خوبی دارد و بازار کار خوبی دارد و طبق تحقیقاتی که انجام داده اید، دیگر مطمئن هستید که آن کسب و کار شما را به درامد دلخواهتان می رساند و مهم تر از آن، این است که شما برای انجام آن کار شور و شوق داشته باشید تا بتوانید با استفاده از این شور و شوق همه چیز را به نحو احسنت انجام دهید و در مسیر کسب درآمدی که از آن کسب و کار دارید لذت ببرید.

نتیجه گیری از سوالات مطرح شده

با توجه به سوالات مطرح شده، شاید جواب شما به این سوالات تماما مثبت باشد، این یعنی شما مسیر را درست انتخاب کرده اید و پرورش بوقلمون در نقطه دلخواه شما است، در این صورت هیچ شک و تردیدی نداشته باشید و این کسب و کار را هرچه زودتر شروع کنید تا شاهد اتفاقات خوب باشید.

اما ممکن است برخی از شما در پاسخ به یک یا دو سوال دچار شک و تردید باشید یا اصلا پاسخ آن را نداشته باشید و به آن فکر نکرده بودید، در اینصورت این امر خیلی طبیعی است و با توضیحاتی که ارائه شد به راحتی میتوانید این موانع را برطرف سازید و با یادگیری آموزش پرورش بوقلمون را شروع کنید.

آموزش بیس و پایه پرورش بوقلمون

بعد از گذر از این مرحله حالا شما آمادگی این را دارید که با بیس و پایه، موارد ابتدایی آموزش پرورش بوقلمون آشنا شوید.

در تیترهای زیر درمورد بیس پرورش بوقلمون توضیحات کوتاه اما کاربردی داده می شود، امیدواریم این اطلاعات صرفا جهت بالابردن دانش شما نباشد و از آنها برای عمل کردن استفاده کنید.

پرورش بوقلمون در فضای باز، بسته و نیمه بسته

پرورش بوقلمون به 3 روش انجام می شود: 1- فضای باز 2- فضای بسته 3- فضای نیمه بسته، پرورش بوقلمونهای خارج از کشور تحت شرایط مختلف اقلیمی یکی از آنها که بیشترین سازگاری و کمترین هزینه را به همراه دارد، استفاده می کنند.

اما با توجه به مشخصات جغرافیایی ایران و نوسانات جوی که در کشور وجود دارد، تنها از 2 روش استفاده می شود، در روش دوم که در فضای بسته است بیشترین کاربرد را دارد و اکثرا از این روش استفاده می کنند و در روش اول که پرورش در فضای باز است، کاربرد کمی دارد زیرا همانطور که گفته شد نوسانات جوی اجازه این را نمی دهد تا بتوان در طول 4 فصل سال از این روش استفاده کرد و تنها در برخی استانها این امکان فراهم است تا به مدت بیشتری بیش از یک فصل از این روش استفاده کرد، در این روش بوقلمون نیاز غذایی خود را از مرتع بدست می آورد.

برای اطلاعات بیشتر درمورد کسب و کار پرورش بوقلمون در فضای باز روی لینک سبز رنگ کلیک کنید.

فضای مورد نیاز برای پرورش بوقلمون

قبل از اینکه بدانیم چه فضایی را باید برای پرورش بوقلمون اختصاص دهیم، اول از همه باید بدانیم به چه تعدادی می خواهیم پرورش دهیم؟ یک نفر میخواهد بداند برای 2 هزار عدد بوقلمون چه فضایی لازم است و شخص دیگری می خواهد بداند برای 500 عدد به چه فضایی احتیاج دارد؟

پس اگر بخواهیم برای هریک از این موارد یک پلن ترسیم کنیم باید بیش از 40 مقاله درمورد فضاهای مورد نیاز مختلف، بنویسیم. پس راه منطقی این است که یک روش کلی گفته شود تا هر شخصی با توجه فضایی که در اختیار دارد، بتواند برای خودش محاسبه کند که چه تعدادی در فضای خود می تواند پرورش دهد.

در جدول زیر در هر متر مربع می توان به ترتیب هفته اول 30 عدد و هفته دوم تا چهارم 20 عدد و … را مشاهده کنید.

فضای مورد نیاز برای پرورش بوقلمون

حالا برای مثال ما 30 عدد را در 12 متر مربع ضرب می کنیم، عدد بدست آمده 360 عدد جوجه بوقلمون است که می تواند در یک فضای 12 متری در هفته اول زندگی کند.

اقدامات لازم برای آوردن جوجه به سالن

قبل از ورود جوجه بوقلمون ها لازم است تا شرایط مناسب را برای آنها فراهم کنید، بدین منظور قبل از آوردن تجهیزات باید سالن را با آب و صابون مایع شستشو دهید، بعد از این مرحله باید یک پن مقوایی بصورت دایره به ارتفاع حداقل 50 سانتی متر درست کنید درون آن را با پوشال هایی به عرض 12 سانتی متر به ارتفاع 5 سانتی متر پر کنید، حالا مادر مصنوعی را در وسط پن قرار دهید ( در ادامه توضیح داده می شود)، حالا یک لامپ با نوردهی 100 لوکس در بالای پن قرار دهید و در آخر جوجه بوقلمون ها را درون پن قرار دهید.

استفاده از مادر مصنوعی در سالن

استفاده از مادر مصنوعی برای جوجه ها یک عامل مهم است که حتما باید برای جوجه های 1 روزه گذاشته شود، اصولا جوجه بوقلمون ها مقاومت یکسانی در برابر درجه هوا ندارند به همین دلیل در وسط پن از یک مادر مصنوعی استفاده می کنیم، تا هر جوجه ای که به گرما احتیاج داشته باشد به آن نزدیک شود و اگر احتیاجی به ان نداشته باشد از آن دور شود، این مادر مصنوعی می تواند لامپ 100 یا 200 وات، لامپ مادون قرمز و یا المنت باشد.

تغذیه بوقلمون

تغذیه در پرورش بوقلمون یکی از موارد مهمی است که باید جدی گرفته شود زیرا بیش از 80  درصد هزینه ها صرف تغذیه می شود، به همین دلیل داشتن یک جیره خوب که نیازهای اصلی بوقلمون را برطرف سازد امری ضروری است، زیرا اگر خوراک بوقلمون را از فروشندگان نامعتبر خریداری کنید، پس از مدتی مشاهده میکنید که کیفیت تخم ها کاهش می یابد و اگر بوقلمون گوشتی پرورش می دهید پس از مدت کوتاهی متوجه می شوید که وزن بوقلمونهایتان به شدت افت پیدا می کند.

پس بهترین و مناسب ترین راه برای تغذیه بوقلمون این است که دان مورد نیاز خود را مستقیما از کارخانه خریداری کرده و یا خودتان جیره جایگذین درست کنید تا هزینه هایتان به کمترین حد ممکن برسد.

نور سالن

در 48 ساعت اول زندگی جوجه بوقلمون ها باید نور سالن روشن باشد و شدت نور نیز بالا باشد و بعد از 48 ساعت شدت نور باید کم شود. در این مدت جوجه بوقلمون ها در حال یادگیری خوردن و آشامیدن آب هستند. بعد از این مرحله باید کم کم مدت نور رسانی سالن را کم کنید، بطوری که در سن 2 هفتگی سالن را به حداقل روشنایی رساند، معمولا در سن 14 روزگی به بعد مدت زمان روشنایی 14 ساعت کافی است. به طور کلی مدت زمان روشنایی برای بوقلمون به شرح زیر است.

از 1 تا 6 هفتگی: در 48 ساعت اول مدت زمان روشنایی پیوسته و بعد از آن مدت زمان روشنایی کاهش می یابد و به 14  الی 18 ساعت می رسانند.

از 6 تا 22 هفتگی: در این مدت زمان از 14 ساعت نور با شدت کم استفاده می شود.

22 تا 30 هفتگی: مدت زمان در این دوره 10 الی 12 ساعت است.

تامین منابع گرمایی

برای تامین گرما در فارم های کوچک و خانگی از بخاری هایی که با سوخت نفت و گازوئیل استفاده می شود. اما از آنجایی که این این بخاری ها توانایی تنظیم دمای محیط را ندارند و باعث به وجود آمدن  دود در سالن می شوند، اصلا توصیه نمی شود. اما می توانید از بخاری های گاز سوز خانگی استفاده کنید که هزینه کمتری از سوخت می شود و هم می توان گرما را تنظیم کرد. اما برای یکنواختی سالن می توان از چند بخاری در فاصله های مناسب استفاده کرد، یا می توانید از یک فن برای گردش هوا در کل سالن استفاده کنید.

اما برای فارم های بزرگ از این بخاری ها توصیه نمی شود و برای تامین گرما از وسایل گرمایشی مانند مشعل کوره ای یا جت استفاده می شود، این نوع وسایل گرمایشی قابلیت تنظیم دمای سالن را دارند و از سوخت گازوئیل و گاز شهری استفاده می کنند.

تامین منابع سرمایی

تامین منابع سرمایی برای جلوگیری از استرس سرمایی ضروری است. برای تامین سرما یا خنک کردن سالن می توانید از مه پاش و کولرهای گازی و کولرهای آبی استفاده کنید.

مه پاش چیست؟ مه پاش وسیله ای است که با قدرت زیاد آب را به پودر تبدیل می کند و در سالن پخش می کند، این وسیله جهت خنک کردن سالن استفاده می شود.

شستشو و ضد عفونی

یکی از مهم ترین عواملی که باعث به جود آمدن بیماری ها می شود، سهل انگاری در شستشو و ضد عفونی کردن است. برای مبارزه و جلوگیری از بروز بیماری باید قبل از ورود جوجه ها به سالن، تمامی سالن از کف بستر گرفته تا دیوارها کاملا شستشو داده شوند. البته همزمان با این کار باید تمامی تجهیزات و وسایل با آب و صابون مایع یا پودر لباسشویی در خارج از فارم شستشو داده شوند.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله با اصول پایه و بیس آموزش کسب و کار پرورش بوقلمون و آشنا شدیم و فهمیدیم که برای تاسیس یک فارم پرورش بوقلمون نیاز به هزینه زیادی نیست و اگر علاقه داشته باشید هیچ سدی برای رسیدن به هدفتان وجود ندارد و پیمودن مسیرهای طولانی همیشه قدم اول لازمه ی کار است، پس اگر به کسب و کار پرورش بوقلمون علاقه دارید و یا می خواهید از این کسب و کار سود زیادی به دست بیاورید مهم نیست، آنچه مهم است طرز فکر شما است که می تواند شما را در این مسیر به موفقیت برساند.

با توجه به موارد ذکر شده در این مقاله امیدواریم استفاده لازم را برده باشید و آنها را بکار ببندید، درضمن این مقاله ماهانه بروزرسانی میشود و تیترهای جدیدی به آن اضافه می شود.

در انتها از شما می خواهم اگر سوال یا ابهامی در رابطه با آموزش پرورش بوقلمون دارید در قسمت کامنتها برای ما ارسال کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

برای شرکت در دوره آموزشی پرورش بوقلمون کلیک کنید

امتیاز به این مقاله

کیفیت این مقاله آموزشی در چه سطحی بود؟

امتیاز کل

User Rating: 4.12 ( 9 votes)
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. سلام خیلی ممنونم بابت این مقاله ارزشمندتون بسیار عالی بود به نکاتی اشاره کردید که در سایتهای دیگه نبود. فقط من در قسمت فضای مورد نیاز خوب متوجه نشدم میشه کمی واضح تر توضیج بدین؟؟؟

  1. سلام، نظر لطف شماست.
   میتونید از این روش برای محاسبه استفاده کنید: تعداد بوقلمون در “هر متر مربع” در هفته اول ۳۰ عدد جوجه/ از ۲ تا ۴ هفتگی تعداد ۲۰ عدد/ هفته ۵ تا ۶ تعداد ۱۰/ هفته ۷-۸ تعداد ۸/ هفته ۹-۱۲ تعداد ۵/ هفته ۱۳-۲۰ تعداد ۲-۳. موفق باشید.

 2. با سلام لطفا در مورد بازار فروش بوقلمون توضیح دهید!سوال دیگری که می خواهم بپرسم این است که آیا پرورش بوقلمون به دست شخص دیگر و فروش آن ها به دست خودمان به صرفه می باشد!به صورتی که تعدادی جوجه خریداری کرده و فقط مسئولیت پرورش و نگهداری آنهارا به شخص دیگری بسپاریم و سود فروش را بنا بر دستمزد پرورش به شخص پرداخت کنیم

  1. سلام
   بازار فروش گوشت بوقلمون در حال حاضر عالی هست و شما باید برای فروش گوشت به کشتارگاه ها مراجعه کنید. از نظر به صرفه بودنش که اگه تعداد کم باشه که صرفه ای نداره اما تعداد اگه زیاد باشه سود خوبی داره و بصرفه هست. اما این رو هم مد نظر داشته باشید که اون شخص مسئولیت کاری که انجام میده رو برعهده می گیره؟؟ آیا اون شخص تجربه چنین کاری رو داره یا خیر. اگر تجربه ای نداره اول با تعداد کم شروع کنید. در این روش اگر موفق نشد شما ضرر کمی می کنید و اگر موفق شد تعداد رو افزایش میدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هجده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن