پرورش بوقلمونکشاورزی
موضوعات داغ

هزینه پرورش بوقلمون و محاسبه سود در سال 98

هزینه پرورش بوقلمون

در این مقاله قصد داریم شما را با چند مفهوم کلیدی که در براورد هزینه های پرورش بوقلمون و محاسه سود آن بسیار مهم و حیاتی است و موجب می شود کسب و کارتان بطور کلی متحول شود، یا برعکس باعث عدم پیشرفت شما شود را بصورت مختصر و مفید آموزش می دهیم.

آنچه تا انتهای این مقاله می آموزید:

 • محاسبه هزینه و سود پرورش بوقلمون
 • استفاده از طرح توجیهی بوقلمون
 • بدست آوردن سود بیشتر با 2 راهکار

افزایش سود دهی با 2 راهکار در پرورش بوقلمون

شاید با خود فکر کنید چطور می شود تنها با دو روش به بیشترین حد سود دهی پرورش بوقلمون رسید؟ شاید فکر کنید کار سختی باشد.!!! اما ما به شما می گوییم نه اشتباه نکنید این 2 راهکار برای کاهش هزینه ها استفاده می شوند که بسیار ساده هستند. و تنها افرادی این اطلاعات را می دانند و از آنها استفاده می کنند که تجربه چندین و چند ساله در کسب و کار پرورش بوقلمون دارند. و از این روشها برای بدست آوردن سود بیشتر استفاده می کنند. البته روش های دیگری جز این 2 روش وجود دارد که سود شما را چندین برابر بیشتر میکند. اما فعلا شما به آنها احتیاجی ندارید چون هنوز وارد پروسه عمل نشده اید و فعلا اگرهمین اطلاعات را در شغل یا کسب و کار خود به مرحله اجرا برسانید درآمدتان چندین برابر افزایش پیدا می کند. (درمورد اطلاعات پیشرفته بعدا مقالاتی ارائه می شود)

کاهش هزینه های پرورش بوقلمون

برای کاهش هزینه های پرورش بوقلمون باید 2 گزینه را در دستورکار قرار دهیم 1- استفاده از نژاد بهتر 2- کاهش هزینه جیره. شما تنها با اجرا کردن این 2 مورد درآمد خود را چندین برابر بیشتر خواهید کرد.

اهمیت نژاد برای پرورش بوقلمون

در تیتر بالا گفتیم که نژاد بهتر میتواند درآمد ما را افزایش دهد حالا درمورد این موضوع کمی بیشتر توضیح می دهیم.

مثال: فرض کنیم دوست شما به تعداد 1000 عدد بوقلمون دارد و شما نیز به همین تعداد بوقلمون پرورش میدهید اما با این تفاوت که دوست شما از بوقلمون نژاد ارلوپ استفاده می کند و شما از نژاد بوقلمون برنز غیر اصیل استفاده می کنید حالا تفاوت را در مدت زمان یک دوره 5 ماهه در تصویر زیر ببینید.

جدول محاسبه سود بوقلمون

در تصویر بالا مشاهده کردید که دوست شما خیلی راحت و فقط با استفاده از نژاد بهتر 233.600.000 (تومان) سود بیشتری را بدست آورد.

کاهش هزینه جیره

به طور کلی جیره در طیور 70 درصد هزینه ها را شامل می شود. حال با دانستن این موضوع میتوانیم با استفاده از روش ها و تکنیکهایی از هزینه های جیره جلوگیری به عمل بیاوریم. در واقع با استفاده از کاهش هزینه جیره خیلی بیشتر از آن چیزی که فکر میکنیم میتوانیم قیمت تمام شده خودمان را پایین بیاوریم و آن را تبدیل به سود کنیم.

اصلی ترین نهاده هایی که در جیره قیمت های بالایی دارند زرت و سویا هستند که باعث میشوند قیمت تمام شده ی بالایی داشته باشیم و سود کمتری را بدست بیاوریم. چون زرت و سویا محصولات وارداتی هستند و قیمتهای پر نوسانی دارند حالا برای رفع این مشکل باید از جیره جایگزین بجای زرت و سویا استفاده کنیم.

حال سوال اینجاست که جیره جایگذین باید چه ویژگی برتری به نسبت جیره قبل داشته باشد؟ این جیره جایگذین باید 2 ویژگی داشته باشد: 1- همان راندمانی که قبلا می گرفتیم را بگیریم. (یعنی راندمان تولید ما حفظ شود و پایین نیاید) 2- هزینه ها را کاهش دهد ( جیره جایگذین ارزان را انتخاب کنیم)

محاسبه سود پرورش بوقلمون

اگر وزن هر بوقلمون ماده را 10 کیلوگرم و وزن هر بوقلمون نر را 15 کیلو گرم در یک دوره 5 ماهه در نظر بگیریم و درصد نر به ماده در بالانس 50 به 50 باشد (یعنی یک نر و یک ماده) و وزن میانگین هر عدد بوقلمون را 12.5 کیلوگرم در نظر بگیریم، حالا باید 12.5 کیلوگرم را در قیمت ماه جاری ضرب کنیم، قیمت حال حاضر گوشت بوقلمون کشتار در تاریخ 98.1.7 هر کیلو 29.200 تومان است.

حالا 29.200 تومان را در 12.5 کیلوگرم ضرب میکنیم، عدد بدست آمده 365.000 هزار تومان است، یعنی شما با پرورش یک قطعه بوقلمون در 5 ماه 365.000 هزارتومان درآمد کسب می کنید.

اما حالا می خواهیم این اعداد را در حجم بزرگتری محاسبه کنیم، فرض کنیم که شما یک سالن پرورش 3.000 قطعه ای دارید و پس از گذشت 5 ماه می خواهید آنها را روانه کشتارگاه کنید، حالا باید 3.000 قطعه را در عدد 365.000 هزار تومان ضرب کنیم، عدد بدست آمده 1.094.000 هزار تومان است ( یک میلیارد و نود و چهار میلیون تومان)

حال این عدد بدست آمده باید از هزینه هایی که در طول پرورش انجام داده ایم کم شوند تا سود حاصل از پرورش 3.000 هزار قطعه بدست آید. ( در تیتر بعد درمورد محاسبه هزینه ها بیشتر بخوانید)

محاسبه هزینه پرورش بوقلمون

برای محاسبه هزینه پرورش بوقلمون ابتدا به یک طرح توجیهی نیاز داریم. چون تمامی محاسبات باید دقیق، حساب شده و مربوط به سال 98 باشند زیرا محاسبه هزینه و سود در یک حجم گسترده امری کم اهمیت نیست و باید جدی گرفته شود چراکه پایه و اساس راه اندازی یک مزرعه از طرح توجیهی شروع می شود.

در قسمت محاسبه سود گفته شد که با پرورش 3.000 هزار بوقلمون می توان 1 میلیارد و 94 میلیون تومان در انتهای 5 ماه بدست آورد اما سوال کلیدی اینجاست که ما باید در طول مدت 5 ماه چه هزینه هایی داشته باشیم و این هزینه ها چه چیزهایی هستند؟ آیا هزینه هایی که قرار است انجام شوند برای همه افراد پرورش دهنده یکسان است؟ جواب این است که خیر، زیرا که عوامل جغرافیایی نقش بسزایی در براورد هزینه ها دارند، مثال: اگر در خوزستان زندگی می کنید می توانید ذرت ارزان تری تهیه کنید ولی در استانهای دیگر ممکن است کمی گرانتر باشد.

با این وجود با توجه به موقعیت جغرافیایی گاهی لازم است تا در طرح توجیهی خود تغییراتی را اعمال کنیم تا محاسبه هزینه ها را به درستی و با دقت بالا در خروجی دریافت کنیم.

براورد هزینه ها با طرح توجیهی رایگان

تا بحال فکر کرده اید که چرا طرح توجیهی برخی از وبسایتها بصورت رایگان منتشر می شود؟ احتمالا شما هم از این طرح های توجیهی رایگان دانلود کرده اید و خوشحال بودید که براورد هزینه ها را بدون پرداخت هیچ هزینه ای در گوشی همراه خود دارید. بگذارید واضح و مشخص بگویم…

پنیر مجانی تنها در تله موش پیدا می شود.

دوست نزدیکی از من پرسید که من براورد هزینه هایم را با استفاده از سایت ****** محاسبه کرده ام اما چرا این محاسبات دقیق و کامل نیست؟ من هم لبخندی زدم و گفتم آنها هیچوقت اطلاعات درست را به شما نمیدهند، اطلاعات دقیق بیشتر از چند صفحه است و آنها تنها در یک یا دو صفحه محاسبه هزینه ها را براورد می کنند. چون انها با این کار فقط می خواهند با ظاهر سازی و حذف برخی هزینه ها این کسب و کار را آسان و با کمترین هزینه به شما نمایش دهند تا شما مشتری خرید جوجه، نیمچه، تجهیزات و … آنان شوید.

اما ما نمی گوییم که تمامی وبسایتهایی که طرح توجیهی رایگان می دهند هزینه ها را ناقص براورد می کنند یا برخی هزینه ها را حذف می کنند، ما به دنبال این نیستیم تا برند رغیب را بد جلوه دهیم تنها می خواهیم بگوییم که یک طرح توجیهی کامل بوقلمون باید مشخصاتی که در تیتر زیر ذکر شده است را دارا باشد و قضاوت را دست خودتان بگذاریم.

مشخصات طرح توجیهی بوقلمون بصورت کامل

 • مشخصات سرمایه گذاری طرح
  1. زمین محل اجرای طرح
  2. محوطه سازی
  3. ساختمانها
  4. ماشین آلات و تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی
  5. تجهیرات اداری و کارگاهی
  6. هزینه های قبل از بهره برداری
 • جدول هزینه های ثابت طرح
 • هزینه های جاری طرح
 1. مواد اولیه و بسته بندی
 2. حقوق و دستمزد پرسنل غیر تولیدی
 3. حقوق و دستمزد پرسنل تولیدی
 4. هزینه سوخت و انرژی
 5. استهلاک و تعمیر و نگهداری
 • جدول هزینه های جاری طرح
 • جدول هزینه های ثابت و متغیر تولید
 • سرمایه در گردش
 • جدول سرمایه گذاری
 • قیمت فروش کالا
 • سود عملیاتی

نکته: تمامی این موارد ذکر شده دارای جدول می باشند که در این جداول بصورت کامل هزینه های هر قسمت محاسبه می شود.

جمع بندی و نتیجه گیری

با خواندن این مقاله آموختیم که: 1- برای کسب سود بیشتر در بازار پر رقیب بوقلمون نیاز به استراتژیهای پیچیده نیست و تنها با راهکارهایی آسان می توان از رقیبان پیشی گرفت. 2- کاهش هزینه ها با استفاده از نژاد بهتر و جیره جایگذین یک راه ساده اما هوشمندانه است. 3- استفاده از طرح توجیهی برای براورد هزینه ها ضروری است 4- برای براورد هزینه ها نمی توان به طرح های توجیهی رایگان اعتماد و اتکا نمود. 5- یک طرح توجیهی کامل باید چه ویژگی هایی داشته باشد.

هرچند این مقاله کوتاه اما پر محتوا توانست اطلاعات ارزشمندی را به شما آموزش دهد، اما امیدواریم این اطلاعات را به مرحله عمل برسانید تا ترکیب دانش و عمل شما را در این کسب وکار به موفقیت بیشتر و بیشتر برساند.

برای شرکت در دوره آموزشی پرورش بوقلمون کلیک کنید

امتیاز به این مقاله

کیفیت این مقاله آموزشی در چه سطحی بود؟

امتیاز کل

با رای دادن به این مقاله ما را در تولید محتوای آموزشی باکیفیت یاری رسانید.

User Rating: 3.73 ( 11 votes)
برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. سلام وقت بخیر
  جهت همکاری در واحد پرورشی بزرگ بوقلمون ، در صورت تمایل ارتباط برقرار کنید با بنده .
  ممنون
  آیدی مقابل در تلگرام : Ehsan_Esmaeilzadeh@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن