پرورش بوقلمونکشاورزی

بهترین نژاد بوقلمون برای پرورش در ایران کدام است؟

انتخاب بهترین نژاد برای پرورش بوقلمون

بهترین نژاد بوقلمون برای پرورش در ایران

یکی از کلیدی ترین سوالاتی که ابتدا ذهن هر پرورش دهنده را به خود جلب می کند این است که بهترین نژاد بوقلمون برای پرورش کدام است؟ و برای پرورش بوقلمون باید از چه نژادی استفاده کنم تا در یک بازه زمانی کوتاه بتوانم گوشت بیشتری را تولید کنم تا سود بیشتری را بدست آورم؟ البته افرادی دیگری نیز هستند که به فکر گله مادر هستند و می خواهند بدانند چه نوع بوقلمونی می تواند از دیگر بوقلمون ها تخمگذاری بیشتری داشته باشد.

از آنجایی که این سوالات بیس و پایه کسب و کار پرورش بوقلمون هستند لازم دانستیم این اطلاعات را برای تصمیم گیری نهایی شما برای انتخاب بهترین نژاد برای پرورش، در این مقاله ارائه دهیم.

آنچه در این مقاله فرا خواهید گرفت:

در این مقاله انواع بوقلمون های موجود در ایران را بصورت مختصر و با ذکر تولید گوشت، تخم گذاری سالانه و خصوصیات ظاهری مورد بررسی قرار میدهیم تا با آنها آشنایی پیدا کرده و در نهایت بهترین نژاد را برای پرورش در ایران انتخاب کنید.

بوقلمون نژاد بیوتی

بوقلمون های نژاد بیوتی صرفا جهت تولید گوشت صنعتی شده اند به همین دلیل دوره کوتاه تری برای وزن گیری دارند و در یک دوره 4 ماهه نرها حدود 15 کیلوگرم و نوع ماده 8 کیلوگرم وزن می گیرند.

بوقلمون نژاد سفید

بوقلمون نژاد سفید که بنام وایت هلند نیز معروف است دارای ویژگی های ظاهری: چشم های قهوه ای، گردن و زیر گردن به رنگ سفید مایل به صورتی، سرشانه به رنگ سرخابی و پرهای سفید هستند، این نوع بوقلمون جثه بزرگی دارد به همین دلیل به نسبت دیگر بوقلمون ها نیاز به فضای بیشتری برای پرورش دارد.

این نوع بوقلمون می تواند تا 18 کیلوگرم به وزن برسد، درصد تخمگذاری بالایی دارند.

بوقلمون سیاه

ویژگی های ظاهری: پرهای سیاه و مات، پرهای جلو بدن سبز و قرمز و دم آنها دور تا دور نوار سفید رنگی دارد.

بوقلمون های سیاه یکی از بهترین تولید کنندگان گوشت هستند که به دو دسته تقسیم می شوند، دسته اول اصلاح نژاد شده ها و دسته دوم برنزها

در نوع اصلاح نژاد شده در دوره 6.5 ماهگی نرها 7 کیلوگرم و وزن نوع ماده 4.5 کیلوگرم وزن می گیرند و نوع برنز در یک دوره 4 ماهه نرها 14 کیلوگرم و نوع ماده  8 کیلوگرم وزن می گیرند.

بوقلمون نژاد برنز

این نوع بوقلمون به نسبت دیگر بوقلمون ها بسیار آرام و خونسرد هستند، بطوری که وقتی به آنها نزدیک می شوید سریعا برای خوردن غذا به سمت شما می آیند.

این بوقلمون همانند بسیاری از انواع بوقلمون های دیگر در برابر سرما حساس هستند و اگر در فضای باز یا در سالن می خواهید آنها را پرورش دهید حتما دمای مناسب برای پرورش در هر دوره را برای آنها فراهم کنید.

مشخصات ظاهری بوقلمون برنز: بوقلمون برنز پرهایی به رنگ سیاه، برنز، سبز، قهوه ای و برنزی دارد اما رنگ غالب آن سیاه است که وقتی در مجاورت با آفتاب قرار می گیرد به رنگ برنز تغییر شکل زیبایی می دهد.

بوقلمون های برنز آمریکا بستگی به کیفیت گله مولد در دوره 5 ماهه وزنی حدود 8 الی 12 کیلوگرم می گیرند.

بوقلمون نژاد برنز انگلیسی

این نوع بوقلمون برای اولین بار توسط شرکت آویان ژن انگلیس به تولید انبوه رسیده است به همین دلیل به آن بوقلمون برنز انگلیسی می گویند.

بوقلمون نژاد برنز انگلیسی نیز همانند برنز آمریکایی در یک دوره 5 ماهه حدود 8 الی 12 کیلوگرم وزن می گیرند و سالانه 100 تا 120 عدد تخم توسط پرورش دهندگان حرفه ای تولید می شود.

بوقلمون نژاد ارلوپ

بوقلمون ارلوپ از خانواده برنزهاست با این تفاوت که حداکثر تولید برنزهای اصیل 35 تخم در سال است ولی نژاد ارلوپ حداقل 60 تخم در سال تولید می کند.

دوره پرورش بوقلمون ارلوپ 5 الی 6 ماه است که در این بازه زمانی و درصورت رعایت اصول پرورش، نرها تا 15 کیلوگرم و نوع ماده تا 8 کیلوگرم وزن می گیرند.

نژاد ارلوپ :
این نژاد می تواند جزو بهترین نژاد بوقلمون برای پرورش باشد، زیرا هم راندمان تخمگذاری بالایی دارند و هم گوشت بیشتری تولید می کنند.

بوقلمون نژاد ترکیه

بوقلمون نژاد ترکیه همانطور که از نامش پیداست در کشور ترکیه پرورش داده می شود، این پرنده برای اولین بار در سال 1380 به تولید انبوه رسیده و صنعتی شده است.

تخمگذاری نژاد ترکیه سالانه 60 تا 80 عدد و تولید گوشت آنها در جنس نر7 تا 10 کیلوگرم و جنس ماده 4 تا 5 کیلوگرم می باشد.

بوقلمون ایرانی

وقتی حرف از پرورش بوقلمون های ایرانی می افتد ناخودآگاه همه به یاد مشکلاتی مانند زخم و عفونت پای آنها می افتند که مشکلات زیادی را برای پرورش دهنده ایجاد می کنند و نکته مهم تر این است که پرورش این نوع بوقلمون اصلا به صرفه نیست، به همین دلیل اکثر بوقلمون هایی که در ایران وجود دارند ایرانی نیستند و از کشورهای خارجی به کشور ما صادر می شوند، بوقلمون هایی مانند: ارلوپ، سفید، برنز، بیوتی، نیکلاس، هیبرید و…

بوقلمون نژاد هیبرید

بوقلمون های هیبرید نیز یکی دیگر از انواع بوقلمون های گوشتی می باشند که به نسبت دیگر بوقلمون ها از تخم گذاری کمتری برخوردارند و به راحتی دچار بیماری می شوند، زیرا در مقابل بیماری بسیار ضعیف هستند. به همین دلیل توصیه میشود کسانی که می خواهند این نوع بوقلمون را پرورش دهند در هر دوره پرورش تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

همانطور که گفته شد این نوع بوقلمون تنها برای گوشت پرورش داده می شود و به دلیل مشکل در نطفه دار بودن تخم ها، پرورش دهندگان ترجیه می دهند که جوجه یک روزه نژاد هیبرید را خریداری کرده و تا مرحله کشتار نگهداری کنند.

بوقلمون نژاد نیکلاس

بوقلمون نژاد نیکلاس از نوع بوقلمون هایی است که برای تامین گوشت پرورش داده می شود، این نوع بوقلمون سنگین وزن است و از نژاد اصلاح شده می باشد که برای تولید گوشت مورد استفاده قرار می گیرد.

نیکلاس اصلاح نژاد شده:
بر اساس جثه در 3 نمونه برای پرورش دهندگان عرضه می شود که نوع اول کوچک، نوع دوم متوسط و نوع سوم بزرگ و سنگین وزن هستند.

در بین این 3 نمونه نوع متوسط طرفداران زیادی دارد زیرا جثه کوچک گوشت کمتری تولید می کند و نوع بزرگ دارای جثه بزرگی می باشد و خریداران از جثه بزرگ استقبال زیادی نمی کنند زیرا کیفیت گوشت پایینی به نسبت نوع متوسط دارند، پس بهترین گذینه برای پرورش نوع دوم و متوسط است که استقبال زیادی از گوشت آنها می شود.

بوقلمون نژاد بوربورن قرمز

این نوع بوقلمون متعلق به کشورهای آمریکای جنوبی است که از تلفیق برنز و وایت هلند به وجود آمده است، در حال حاضر این نوع بوقلمون بصورت صنعتی پرورش داده می شود، خصوصیات ظاهری نژاد بوربورن: رنگ پرهای آنها قرمز متمایل به قهوه ای می باشد.

بوقلمون نژاد بوربورن برای استفاده از گوشت پرورش داده می شود و میانگین وزنی خوبی در سن بلوغ دارد، در سن بلوغ وزن جنس نر 12 تا 15 کیلو و وزن ماده 7 تا 9 کیلو می باشد.

بوقلمون بومی اصلاح نژاد

میانگین وزن بوقلمون محلی (اصلاح نژاد نشده) در جنس نر 6 تا 7.5 کیلوگرم و وزن ماده 4 تا 5 کیلوگرم است و میزان تخمگذاری آنها سالانه بین 18 تا 22 تخم است. با این وجود این نوع بوقلمون برای پرورش مناسب نیست اما نوع اصلاح نژاد شده آن گزینه مناسبی برای پرورش است و طرفداران زیادی دارد.

بوقلمون بومی اصلاح نژاد شده راندمان تخمگذاری و تولید گوشت بیشتری به نسبت نوع بومی معمولی دارد، میزان وزن گیری این نژاد در یک دوره 7 ماهه در جنس نر 9 کیلوگرم و جنس ماده 7 کیلوگرم می باشد.

نکته: این نژاد اگرچه گوشت کمتری تولید می کند اما نسبت به نژاد وایت هلند طرفداران بیشتری دارد و به قیمت بیشتری از شما خریداری می کنند.

جمع بندی و نتیجه گیری

با توجه به اینکه در این مقاله اکثر بوقلمون ها را از نظر میزان تخمگذاری و راندمان تولید گوشت بررسی کرده ایم، نمی توانیم به یک نتیجه گیری کلی برسیم و انتخاب کنیم که برای پرورش از کدام نژاد برای تولید گوشت استفاده کنید زیرا بازار کشور در هر چند ماه تحت شرایط مختلف تغییر می کند و دارای نوسانات زیادی است، یعنی گاهی بوقلمون سفید خواهان بیشتری دارد و سود بیشتری می توان از آن کسب کرد و گاهی برنز، بومی و …

پس برای انتخاب بهترین نژاد بوقلمون نیاز است که قبل از خرید جوجه  1 روزه یا 1 ماهه حتما بازار شهر مورد نظر خود را بررسی کنید تا بهترین نژاد را از نظر سوددهی انتخاب کنید، در رابطه با بوقلمون های مادر نیز همینطور است شماباید حتما قبل از انتخاب نژاد بوقلمون برای پرورش، از بازار بوقلمون و میزان سود دهی آن اطمینان داشته باشید سپس نوع نژاد مورد نظر خود را انتخاب کنید و در نهایت اقدام به خرید جوجه کنید.

برای شرکت در دوره آموزشی پرورش بوقلمون کلیک کنید

امتیاز به این مقاله

کیفیت این مقاله آموزشی در چه سطحی بود؟

با رای دادن به این مقاله ما را در تولید محتوای آموزشی باکیفیت یاری رسانید.

User Rating: 3.91 ( 18 votes)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن