پرورش قارچکشاورزی

معایب پرورش قارچ و بیماری هایی که قارچ را تهدید میکند

بیماری ها، مشکلات و معایب پرورش قارچ

معایب پرورش قارچ

قارچ‌ها نیز ممکن است در طول رشد خود در سالن پرورش قارچ با عدم رشد و یا موردحمله توسط ویروس‌ها و بیماری‌ها قرار گیرد، پس باید در اولین فرصت به این مسائل رسیدگی شود تا از مشکلات احتمالی در پرورش قارچ جلوگیری کرد.

همواره جلوگیری بهتر از درمان است پس با دقت به نکات زیر توجه کنید.

یکی دیگر از معایب پرورش قارچ نداشتن اطلاعات صحیح در رابطه با پرورش است و باعث شده تا افراد تازه کار خیلی سریع از ادامه کارشان منصرف شوند، از این رو سعی کرده ایم تا اطلاعات درست و صحیح را در اختیار علاقه مندان به تولید قارچ قرار دهیم.

توجه: داشتن یک طرح توجیهی نیز میتوانید از هزینه های اضافی در  شروع کسب و کار پرورش قارچ جلوگیری کند، پس اگر آشنایی با پرورش قارچ ندارید و اطلاعات کمی در این زمینه دارید حتما از طرح توجیهی استفاده کنید.

عدم آشنایی در خرید کمپوست

شاید مهمترین و شایع ترین مشکل در بین افراد تازه کار این باشد که چون اطلاعات درستی ندارند، کمپوست را از کسانی تهیه میکنند که معتبر نیستند و سابقه کمی در تولید قارچ دارند.

پیشنهاد میشود کمپوست را از شرکت های معتبر و با سابقه خریداری کنید تا از مشکلات بیشتر جلوگیری به عمل آید.

بیماری‌های پرورش قارچ

معمولاً با انتشار سریع بیماری در سطح سالن باعث می‌شود که مشکلات بزرگی در بخش خاک‌پوششی به وجود بیاید و قسمت‌هایی از خاک‌پوششی کچل شود و فاقد کلونی بندی میسیلیومی شود و حتی ممکن است بر روی اندام باردهی نیز تأثیر منفی بگذارد و قارچ‌های بدشکل با ساقه‌های آبکی یا پوسیده و یا خشک رشد کنند.

بعضی از بیماری‌ها، موجودات زنده در به وجود آمدن آن‌ها تأثیری ندارند که به آن‌ها بیماری‌های فیزیولوژیک میگویند به دلیل کمبود مواد غذایی، دمای بالا و تهویه کم و بالا بودن مقدار دی‌اکسید کربن در سالن باشد.

قارچ‌ها به شکل توده مرجانی رشد می‌کنند

علت به وجود آمدن این مشکل، تهویه نامناسب و کمبود نور است، برای رفع این مشکل بایستی کمپوست ها را به مکانی دیگر منتقل کنید، مکان موردنظر بایستی دارای نور کافی و غیرمستقیم باشد.

قارچ‌ها دارای ساقه بلند و کلاهک ریز و یا بدون کلاهک هستند

علت این مشکل، تجمع گاز کربنیک در محیط سالن زیاد است که با تهویه مناسب یعنی هر 1 تا 2 ساعت یک‌بار اکسیژن وارد فضا کنیم، معمولاً مشکل بلند شدن ساقه‌ها به دلیل کمبود نور نیز است.

قارچ چند سانتی‌متر بیشتر رشد نمی‌کنند

علت این مشکل سه مورد است.

در کنار قارچ‌های قوی‌تر رشد کرده‌اند.

کلاهک‌های قارچ در اثر کمبود رطوبت خشک‌شده‌اند.

بعضی‌ها از قارچ‌ها نیز از همان ابتدا ضعیف هستند و رشد نمی‌کنند.

برای رفع این مشکل می‌توانید با افزایش رطوبت ساز میزان رطوبت را بیشتر کنید، میزان رطوبت مطلوب بایستی بین 80 تا 90 درصد باشد، کاهش دما به 18 درجه در این مرحله می‌تواند بسیار مفید باشد.

روی کلاهک‌ها تیره و سیاه می‌شود

علت اصلی اینکه کلاهک تیره می‌شود این است که نور موجود در فضای نگهداری قارچ، زیاد است، انتقال مکان کمپوست به مکانی با نور کم و غیرمستقیم می‌تواند مفید باشد.

معایب پرورش قارچ خوراکی
معایب پرورش قارچ

کنترل آفات و بیماری‌ها

آفات به سه دسته، نماتدها، مگس قارچ‌ها و کنه تقسیم می‌شود، که نماتدها خود به سه دسته

 • نماتدهای ساپروفیت
 • نماتدهای انگل
 • نماتدهای شکارچی

نماتدهای انگل می‌توانند بسیار خطرناک باشند و خسارت بزرگی به محصول وارد کنند، درواقع نماتدها باعث کاهش رشد میسیلیوم قارچ در کمپوست می‌شود و همچنین باعث رشد باکتری‌ها نیز می‌شود، درصورتی‌که خاک‌پوششی یا کمپوست به‌خوبی پاستوریزه نشده باشد، سرعت رشد نماتدها بیشتر می‌شود وباعث خسارت بیشتری می‌شود.

یکی دیگر از معایب پرورش قارچ وجود مگس بالغ است و بسیار کوچک و به رنگ سیاه و یا قهوه‌ای دیده میشود، این مگس معمولاً روی کمپوست، قارچ و یا خاک‌پوششی تخم‌گذاری می‌کند و بعد از حدود 5 روز تبدیل به لارو می‌شود.و این روند ادامه پیدا می‌کند تا میزان آلودگی در خاک‌پوششی یا کمپوست بسیار فراوان شود، که این مگس باعث رشد کنه‌ها و بیماری‌ها نیز می‌شود.

2 گروه بیماری و آفات قارچ خوراکی

 • بیماری‌هایی که در اثر عوامل زنده به وجود می‌آیند.
 • بیماری‌هایی در اثر اختلالات ژنتیکی و مطلوب نبودن محیط سالن رشد می‌کنند.

بیماری‌هایی که در اثر عوامل زنده به وجود می‌آیند بسیار خطرناک‌تر از گروه دوم است و ممکن است بخش بزرگی از محصول را از بین ببرد.

بیماری ورتیسلیومی

این بیماری نام‌های دیگری نیز دارد که با جوش خشک، مول خشک و یا حباب خشک نیز شناخته می‌شود، گفته می‌شود که این بیماری یکی از مهم‌ترین بیماری‌های قارچی در ایران است. دلایل به وجود آمدن این بیماری می‌تواند سه عامل زیر باشد.

 1. دمای بالاتر از استاندارد
 2. رطوبت بالاتر از استاندارد
 3. هوای ساکن در داخل سالن (افزایش دی‌اکسید کربن)

بیماری ورتیسلیومی می‌تواند باعث پوست‌کنده شده ساقه، ترکیدن پوست، به وجود آمدن شکاف در سطح کلاهک و ساقه و متورم شدن قارج شود.

این مطلب را از دست ندهید: پرورش قارچ خوراکی در گلدان و سالن به همراه آموزش 0 تا 100

بیماری سفیدک یا بیماری تارعنکبوتی

بیماری سفیدک نیز یکی از بیماری‌های مهم در تولید قارچ است که به‌صورت پوشش سفیدرنگ است و با گذشت زمان به هر سمتی گسترش پیدا می‌کند، دلیل به وجود آمدن آن، بیماری خاک‌پوششی است که عمل پاستوریزاسیون می‌تواند از این بیماری جلوگیری کند.

معایب پرورش قارچ خوراکی
معایب پرورش قارچ

قارچ‌های هرز یا رقیب

نوعی دیگری از قارچ‌ها نیز وجود دارند که در کنار قارچ های خوراکی رشد می‌کنند که به آن‌ها قارچ هیفومیست و یا کپک میگویند، این نوع قارچ‌ها سرعت جذب مواد غذایی و قدرت رشد بیشتری نسبت به قارچ خوراکی دارد و می‌تواند از رشد میسیلیوم ها جلوگیری کند، در ادامه به معرفی این نوع قارچ(کپک) می‌پردازیم.

کپک بر روی بستر

یکی از مواردی که ممکن است بر روی بستر مشاهده کنید، وجود کپک در حین برداشت هست اما جای نگرانی نیست و شما می‌توانید با اسپری کردن محل کپک به‌وسیله‌ی آب کاربندازیوم در سطح از رشد کپک جلوگیری کنید، توصیه می‌شود دست به کپک‌ها نزنید چون ممکن است که با این کارتان جاهای دیگر را نیز آلوده کنید.

 1. کپک قهوه‌ای
 2. کپک سبز و آبی
 3. کپک سبز زیتونی
 4. کپک آتشی
 5. قارچ‌های هرز کلاهک دار

برای انواع کپک‌ها می‌توانید از آب کاربندازیوم استفاده کنید در صورت در دسترس نبودن کاربندازیوم، می‌توانید از نمک استفاده کنید.

 

علت پین مردگی قارچ

پین مردگی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، برخی از این موارد شامل موارد زیر میشود.

 1. شوک دهی یک‌باره، میزان بالای پین هد در فلش یک، عدم توان تغذیه تمامی پین هدها توسط کمپوست
 2. شوک دهی یک‌باره، کاهش شدید رطوبت محیط، باعث خشکی خاک و تشدید پین مردگی می‌شود.
 3. آبیاری سنگین (نوع آبیاری افراد تازه‌کار به‌صورت آبیاری سبک و به تعداد دفعات بیشتر)
 4. کاهش رطوبت نسبی سالن به کمتر از 80%

توجه: اگر نکاتی دیگر در رابطه با معایب پرورش قارچ گفته نشده، میتوانید در بخش نظرات آن را ذکر کنید.

در صورت داشتن هرگونه سؤال می‌توانید در بخش نظرات، سؤال خود را مطرح کرده و در کمترین زمان پاسخ را دریافت کنید.

امتیاز به این مقاله

کیفیت محتوای آموزشی

امتیاز کل

ما را در تولید محتوای باکیفیت یاری رسانید.

User Rating: 3.78 ( 4 votes)
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

 1. درود، جناب با این همه بیماری چطور میشه قارچ تولید کرد اگه این همه بیماری و مشکلات داره پیشنهاد میدین که چیکار کنیم قارچ پرورش بدیم یا نه؟ ممنون از اطلاعات مفیدتون

  1. سلام
   مسلما در کسب و کاری سختی های خودش رو داره این دلیلی نمیشه که قارچ پرورش نداد اگه به توصیه ها عمل کنید هیچگونه مسئله ای پیش نمیاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن