پرورش بوقلمونکشاورزی

پرورش بوقلمون در خانه با کمترین سرمایه و آموزش 0 تا 100

پرورش بوقلمون در خانه

امروزه با گسترش فرهنگ مردم و استفاده از گوشت بوقلمون در سبد غذایی خود، این امکان را برای کارآفرینان ایجاد کرده است تا با استفاده از این فرصت طلایی بتوانند با پرورش بوقلمون درآمد میلیونی بدست آورند. اگر شما هم می خواهید به جمع پرورش دهندگان بوقلمون بپیوندید نیازی نیست تا با هزینه میلیونی این کار را شروع کنید، تنها کافی است در خانه خود با کمترین تعداد شروع کرده و سپس کار خود را گسترش دهید.

در این مقاله قصد داریم درمورد نحوه پرورش بوقلمون و همچنین نگهداری و گسترش این شغل از خانه تا رسیدن به درآمد پایدار آموزش دهیم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اطلاعات اولیه پرورش بوقلمون در خانه

برای پرورش بوقلمون در خانه ابتدا باید درمورد بوقلمون اطلاعاتی در حد متوسط و پایه داشته باشید تا بتوانید آنها را بدون دردسر و به آسانی در خانه پرورش دهید ” می توانید از اطلاعات رایگانی که در این مقاله و مقالات دیگری که منتشر کرده ایم کمک بگیرید”

این اطلاعات اولیه میتواند شامل: فصل خرید بوقلمون، انتخاب نژاد بوقلمون، پرورش جوجه یک روزه، فضای مورد نیاز، آبخوری و دان خوری، تغذیه، سلامت و بهداشت، نوردهی و دما، بیماری ها و غیره باشد که ما در این مقاله بصورت مختصر و مفید تمامی این اطلاعات را در تیترهای زیر برای شما توضیح خواهیم داد.

فصل خرید جوجه بوقلمون

برای کسانی که می خواهند به تعداد کم یعنی زیر 10 عدد را در خانه پرورش دهند فصل خرید جوجه آنچنان مهم نیست، اما برای کسانی که فضای بیشتری در خانه دارند مثلا پارکینگ یا اتاق انبار را می خواهند تبدیل به جایگاه پرورش کنند بهتر است در فصل های خنک یا گرم سال جوجه بوقلمون خود را خریداری کنند، زیرا در فصل گرما در استان هایی مثل: تهران، چهارمحال بختیاری، اصفهان و … که زمستان هایی سرد دارند بسیار مناسب است.

جوجه بوقلمون به سرما حساس است و نیاز است تا سالن را همیشه گرم نگه داریم تا جوجه های یک روزه یا یک ماهه تلف نشوند، زیرا جوجه بوقلمون در برابر سرما ضعیف است.

به همین دلیل توصیه می شود در استان هایی که زمستان های سرد دارند جوجه بوقلمون را در فصل گرما و در استان هایی مانند خوزستان که گرمای شدیدی دارد جوجه ها را در اواخر فصل تابستان خریداری کنید تا هم هزینه های شروع به کار کمتر شود و هم قبل از شروع فصل زمستان مقاومت لازم را بدست آورده باشند.

چرا جوجه بوقلمون خریداری کنیم؟

اول ازهمه این سوال را مطرح می کنیم که چرا نباید نیمچه 3 ماهه یا 5 ماهه یا بالغ را خریداری کنیم؟ جواب این سوال ساده است و چند دلیل دارد: 1- هزینه خرید بوقلمون های بالغ بسیار گران است. 2- ممکن است بیمار باشند و بعد از مدتی از بین بروند 3- ممکن است دوره تخم گذاری آنها تمام شده باشد. 4- ممکن است واکسیناسیون نباشند و با یک بیماری عادی از بین بروند.

پس نتیجه می گیریم که برای شروع پرورش بوقلمون در خانه نیاز است تا حتما از جوجه بوقلمون استفاده کنیم زیرا هم در هزینه های خرید صرفه جویی می شود و هم در طول پرورش جوجه ها تا پایان دوره پرورش شما تبدیل به یک پرورش دهنده با تجربه خواهید شد.

انتخاب نژاد بوقلمون برای پرورش در منزل

اگر شما قصد دارید به تعداد زیر 8 عدد در منزل نگهداری کنید، انتخاب یک نژاد خوب و با تولید گوشت یا تخمگذاری بالا آنچنان اهمیت زیادی ندارد، یا شاید دوست دارید بوقلمون را بر اساس رنگ زیبایی که دارند انتخاب کنید و برایتان تولید گوشت بیشتر اهمیت چندانی ندارد.

اینجا روی صحبتم با کسانی است که به تعداد بیشتر از 20 عدد را میخواهند در منزل نگهداری کنند، برای انتخاب یک بوقلمون که بیشترین تخمگذاری در سال را دارد و گوشت بیشتری تولید می کند می توانید از این مقاله ” بهترین نوع پرورش بوقلمون در ایران” استفاده کنید تا یک بوقلمون با نرخ بازدهی بالا را انتخاب کنید.

پرورش جوجه یک روزه در پن

پس از انتخاب جوجه یک روزه حالا باید شرایط لازم برای پرورش آنها را فراهم کنید.

جوجه های یک روزه در ابتدای دوره زندگی خود باید در داخل پن های دایره شکل که با مقوا ساخته شده اند نگهداری شوند، اما دلیل استفاده از پن چیست؟ استفاده از پن می تواند مدیریت جوجه ها را آسان کند. با استفاده از پن می توان میزان گرما و سرما را تشخیص داد و پن هایی که بصورت دایره شکل ساخته میشوند این امکان را دارند که جوجه حرکت و جنب و جوش بیشتری داشته باشد تا آب و دان مورد نیاز خود را به آسانی در یک محدوده کوچک پیدا کند، دلیل دیگر استفاده از این روش اضافه کردن یک مادر مصنوعی در وسط پن است تا با استفاده از آن بطور طبیعی تری رشد کنند و میزان گرمای موردنیاز خود را به راحتی در دسترس داشته باشند.

در تصویر زیر پن را از نمای بالا برای سالن پرورش مشاهده می کنید.

پن دایره ای برای جوجه بوقلمون

فضای مورد نیاز

فضای مورد نیاز برای پرورش در خانه ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد پس ما تعداد بوقلمون برای پرورش در هر مترمربع از سن 1 روزگی تا پایان دوره را نام می بریم و شما بسته به فضایی که در اختیار دارید با یک ضرب ساده متوجه می شوید در فضایی که در اختیار دارید به چه مقدار می توانید بوقلمون پرورش دهید.

در هر متر مربع در هفته اول 30 جوجه، در هفته دوم تا چهارم به تعداد 20 جوجه، در هفته پنجم تا ششم به تعداد 10 جوجه، هفته هفتم تا هشتم به تعداد 8 عدد، هفته نهم تا دوازدهم به تعداد 5 عدد و در هفته سیزدهم تا بیستم به تعداد 2 الی 3 عدد بوقلمون می توان پرورش داد.

بستر کف سالن

بوقلمون ها با توجه وزن زیادی که دارند فشار زیادی به پاهای آنها وارد می شود و اگر در زیر پای آنها سفت باشد مشکلاتی برای پای آنها پیش می آید که در طولانی مدت باعث لنگی و از کار افتادگی آنها می شود، پس لازم است کف بستر را با استفاده از خاک اره، کلش، ساقه گیاهان، کاغذ یا پوشال به ارتفاع پنج سانتی متر پر کنید.

استفاده از این موارد ذکر شده هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارد اما بهترین گزینه برای استفاده در کف بستر، پوشال به طول 10 سانتی متر می باشد.

آبخوری و دان خوری

توجه داشته باشید که آبخوری و دانخوری برای بوقلمون اهمیت ویژه ای دارد، از اینرو لازم است تا موارد استاندارد آبخوری و دان خوری را رعایت کنیم.

همانطور که تغذیه برای بوقلمون دارای اهمیت است به همان اندازه آب هم برای رشد آن اهمیت دارد، پس حتما سعی کنید آب آنها را مرتب تعویض کنید و همیشه آب سالم و تمیز را در دسترس آنها قرار دهید.

توجه داشته باشید دانخوری که برای بوقلمون ها استفاده می کنید ارتفاع مناسبی داشته باشد و در صورت کثیف شدن آن را شستشو دهید تا پرنده دچار بیماری نشود.

نکته: در هر دوره پرورش از یک روزگی تا پایان دوره پرورش حتما ارتفاع دانخوری و آب خوری خود را ماهانه بالاتر ببرید تا پولت ها به راحتی از آنها استفاده کنند و مشکلی نداشته باشند.

تغذیه بوقلمون در خانه

تغذیه در بوقلمون های خانگی می تواند به شکل های متفاوتی انجام شود، افرادی که در روستا زندگی می کنند از یک مزیت خوب برای پرورش بهره مند میشوند و میتوانند خوراک بوقلمون را با استفاده از چمنزارهای طبیعی فراهم کنند.

و افرادی که بوقلمون را در شهر پرورش می دهند نیز می توانند از ته مانده غذاهای سالم که آسیبی به بوقلمون نمی رسانند استفاده کنند تا هزینه دان مورد نیاز خود را کاهش دهند زیرا بوقلمون نسبت به مرغ به غذای بیشتری احتیاج دارد.

روش دیگری نیز برای تامین خوراک وجود دارد که استفاده از دان آماده است، اما استفاده از این روش هزینه خوراک را افزایش می دهد، پس بهترین گزینه برای استفاده از خوراک در خانه این است که همراه با خوراک آماده از ته مانده غذاهای بدون چربی و سبزیجات استفاده کنید.

سلامت و بهداشت

سلامت و بهداشت یکی از اصول ضروری است که حتما در پرورش باید لحاظ شود، برای داشتن یک محیط سالم و بهداشتی لازم است تا کف سالن، دان خوری و آب خوری را همیشه تمیز نگه داشت و مرتبا محیط را از هرگونه آلودگی پاکسازی کرد، لازم به ذکر است که حتما از دو فن برای تهویه هوا استفاده کنید، یک فن برای ورود هوای تازه به داخل سالن و یک فن دیگر برای خروج هوای آلوده.

جمع بندی و نتیجه گیری

با مطالعه این مقاله فهمیدیم که پرورش بوقلمون در منزل کار چندان سختی نیست و به آسانی و با کمترین وسایل و تجهیزات می توان بوقلمون را در منزل پرورش داد و با استفاده از سبزیجات و در چمنزارها می توان برای کاهش هزینه های خوراک استفاده کرد.

یکی از مزایای مهم پرورش بوقلمون در خانه این است که در طول پرورش جوجه یک روزه تا رسیدن به سن بلوغ شما تبدیل به یک پرورش دهنده نیمه حرفه ای خواهید شد، چراکه حداقل 80 درصد این کسب و کار را بصورت عملی طی کرده اید و وقتی که می خواهید پرورش بوقلمون را به عنوان یک شغل یا یک کسب و کار شروع کنید، تجربه ای ارزشمند در اختیار دارید که مسیر موفقیت شما را آسان می کند.

 برای شرکت در دوره آموزشی پرورش بوقلمون کلیک کنید

امتیاز به این مقاله

کیفیت این مقاله آموزشی در چه سطحی بود؟

امتیاز کل

User Rating: 4.28 ( 7 votes)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هجده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن