پرورش قارچکشاورزی
موضوعات داغ

آموزش پرورش قارچ خوراکی در گلدان و سالن به صورت 0 تا 100

آموزش پرورش قارچ خانگی

آموزش پرورش قارچ در گلدان و سالن

آیا پرورش قارچ توجیه اقتصادی دارد؟

آیا پرورش قارچ در خانه امکان پذیر است؟

در حال حاضر قیمت محصولات پروتئینی، گوشتی هرروز بیشتر می‌شود و از طرف دیگر هرروز از مضرات این مواد می‌شنویم، لذا جامعه به سمت استفاده از مواد ارزش غذایی سالم‌تر مثل قارچ می‌رود، از طرف دیگر موج شدید بیکاری را داریم که سرعت اون هرروز در حال افزایش است.

برای کاهش بیکاری نیز باید به سمت اشتغالزایی و کارآفرینی رفت که کارگاه‌های خانگی مثل پرورش قارچ پیشنهاد می‌شود که باکمی جستجو در اینترنت به موضوعات مختلف و جالبی می‌رسیم در ادامه مطلب به این موضوع می‌پردازیم که آیا پرورش قارچ یک کار خانگی است یا کارگاهی؟

آموزش پرورش قارچ در خانه

پرورش قارچ در واقع یک کار کارگاهی است اما به‌صورت خانگی نیز می‌توان قارچ را پرورش داد و شما می‌توانید در منزل و به‌ صورت زیرزمینی پرورش قارچ را آغاز کنید اما واقعیت اینجاست که اگر شما از به‌صورت کارگاهی فعالیت خود را شروع کنید می‌توانید سود بیشتری را به دست آورید، همچنین مدیریت دما و جلوگیری از ورود بیماری‌ها در کارگاه و یا سالن به‌مراتب راحت‌تر از روش خانگی است پس پیشنهاد می‌شود که از سالن برای پرورش قارچ استفاده کنید.

اما اگر آشنایی زیادی با پرورش قارچ ندارید و یا فضای کمی دارید می‌توانید ابتدا از روش خانگی استفاده کنید و وقتی‌که اطلاعات بیشتری در زمینه پرورش قارچ دریافت کردید و می‌خواستید که سود بیشتری به دست بیاورید حتما باید از سالن پرورش قارچ استفاده کنید تا مراحل کاشت، داشت و برداشت قارچ به بهترین نحو ممکن انجام پذیرد.

پیشنهاد به مطالعه: پرورش قارچ در منزل با کمترین امکانات

آموزش پرورش قارچ در گلدان

امروزه به دلیل بالا رفتن قیمت‌ها و نداشتن سرمایه بالا، برخی از افراد جهت ایجاد شروع کسب‌وکار خود، از خانه و یا سالن کوچک خانگی برای آزمون و خطا استفاده می‌کنند، در حال حاضر نیز پرورش‌دهندگان تازه‌کار در حرفه پرورش قارچ در گلدان فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، که در آینده بتوانند با اطلاعات و تجربه بیشتر سالن‌های بزرگ‌تری را راه‌اندازی کنند.

آموزش پرورش قارچ خوراکی در گلدان یکی از روش هایی است که این روزها توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است.
آموزش پرورش قارچ در گلدان

پیشنهاد به مطالعه: آموزش پرورش قارچ در گلدان

پرورش قارچ گانودرما

قارچ گانودرما در بسیاری از نواحی خاورمیانه و کشورهایی مانند چین، ژاپن و کره کشت می‌شود، گفته می‌شود قارچ گانودرما در درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند تومور و سرطان کاربرد دارد و در طب سنتی نیز استفاده زیادی از این نوع قارچ می‌شود.

از قارچ گانودرما برای تولید قهوه، چای، شکلات داغ، چای سبز و محصولات دیگری مانند صابون استفاده می‌شود.

این قارچ در زمان رشد زرد رنگ است و بعد از مدتی رنگ آن به قهوه‌ای و قرمز تغییر رنگ می‌دهد و زمان رشد تا برداشت این قارچ حدود 1 ماه طول می‌کشد و در برداشت قارچ‌ها خشک می‌شوند.

معایب پرورش قارچ

متأسفانه به علت عدم آشنایی برخی از تولیدکنندگان به فنون بازاریابی، اطلاعات نادرست و اشتباهی در اختیار مردم می‌گذارند که باعث تأثیرات منفی در فرهنگ مصرف قارچ شده است و یا با ارائه قارچ‌های بی‌کیفیت در بازار موجب نارضایتی مردم می‌شوند.

یکی دیگر از معایب پرورش قارچ، رقابت با تولیدکنندگان صنعتی قارچ است که سهم خوبی را از بازار به دست آورده‌اند، که شما می‌توانید با ارائه محصولات ارزان‌تر از رقیب‌های خود، بازار خود را به دست آورید.

یکی از معایب پرورش قارچ این است که پس از برداشت، قارچ سریعاً تخریب می‌شود به همین دلیل بایستی راه‌های مناسبی برای کاهش ضایعات پیدا کرد. دو عامل که در عمر محصول تأثیر بسیار زیادی دارد تنفس و تعرق است، تعرق باعث کاهش تازگی، افزایش چروکیدگی و کاهش وزن قارچ می‌شود.

هزینه پرورش قارچ

یکی از عوامل در پرورش قارچ هزینه شروع کار است که اهمیت زیادی در سرعت کار شما دارد به این منظور که شما با داشتن اطلاعات صحیح می‌توانید از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید.

اما نبود اطلاعات صحیح باعث شده تا اشخاص زیادی با در نظر نگرفتن برخی مسائل ضرر بسیاری متحمل شوند و یا از ادامه کارشان منصرف شوند.

یکی از مواردی که می‌تواند این هزینه‌ها را برآورد و محاسبه کند طرح توجیهی پرورش قارچ است که تمامی هزینه‌های موردنیاز را مورد بررسی قرار می‌دهد.

طرح توجیهی پرورش قارچ

هر کسب‌وکاری در اوایل کار خود بایستی تجهیزات و هزینه‌های موردنیاز را محاسبه کند اما پیدا کردن این اطلاعات به‌صورت تخصصی هزینه زیادی به همراه دارد چون شخص متقاضی بایستی به یک مشاور در این زمینه مراجعه کند و هزینه نسبتاً زیادی صرف دریافت این اطلاعات کند.

به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که با دانلود طرح توجیهی پرورش قارچ که ویرایش سال 98 است، به‌سادگی این اطلاعات را به دست آورید.

در طرح توجیهی پرورش قارچ به بررسی تحلیل مواردی مانند: سرمایه اولیه برای شروع، هزینه خرید کمپوست، هزینه پیش‌بینی‌شده، میزان سود در برداشت اول، دوم و سوم، دوره بازگشت سرمایه و… می‌پردازد.

طرح توجیهی پرورش قارچ شامل موارد زیر است

 • میزان سرمایه اولیه برای شروع
 • میزان درآمد و فروش
 • نقطه سر به سر
 • میزان سود پیش بینی شده
 • سود پیش بینی نشده
 • هزینه خرید کمپوست
 • هزینه خرید تجهیزات گرمایشی و سرمایشی
 • میزان سالن موردنیاز
 • دوره برگشت سرمایه
 • تجهیزات موردنیاز
 • نیروی کار موردنیاز
 • میزان سود سالیانه
 • هزینه زمین
 • میزان سود
 • هزینه آب، برق، گاز
 • هزینه های ثابت

کمپوست چیست؟

درواقع کمپوست یک نوع کود است که از بازیافت مواد ارگانیک مانند (مواد زائدی که از حیوانات و گیاهان به‌جا می‌ماند) تهیه می‌شود و امروزه از روش‌های دیگری نیز برای تهیه کمپوست استفاده می‌شود و از پسماند کشاورزی، خانگی و خوراکی تهیه می‌شود.

کمپوست دارای مواد آلی بسیاری همراه با دیگر مواد مانند منیزیم و فسفات است که باعث می‌شود که مواد مغذی با سرعت بیشتری وارد خاک شوند.

کمپوست جهت بستر کشت و تأمین‌کننده مواد غذایی قارچ خوراکی استفاده می‌شود.

انتخاب کمپوست قارچ یکی از بخش های مهم تولید قارچ است که باید توسط یک متخصص انجام گیرد.
کمپوست قارچ

نکاتی مهم در رابطه با کمپوست

کمپوست را از شرکت های متعبر و بالا سابقه خریداری کنید و دارای مسئولیت فروش تهیه کرد و سعی کنید کمپوست را از محل های نزدیک خود خریداری کنید.

در روز اول قبل از تخلیه دمای داخل کمپوست را چک کنید اگر دمای داخل کمپوست بالای 30 درجه سانتی گراد بود سریعا با فروشنده کمپوست تماس بگیرید.

پس از ورود کمپوست به سالن، دمای سالن باید بین 22 تا 27 باشد، توجه کنید که دمای سالن نباید بیشتر از 27 درجه سانتی گراد باشد.

هرچه میزان فعالیت کمپوست بیشتر باشد، تبخیر از سطح نیز بیشتر است و آبیاری بیشتری نیاز دارد.

معمولا نیاز بازار به قارچ دکمه ای بیشتر است.

 

انتخاب محیط مناسب جهت کشت قارچ

 1. مهم‌ترین نکته سالن کشت دارا بودن 3 عنصر اصلی اعم از آب، برق و گاز است.
 2. سعی کنید محل کشت را به‌دوراز مرغداری‌ها و گاوداری‌ها احداث کنید.
 3. از سوله برای کشت قارچ استفاده نکنید.
 4. سعی کنید ارتفاع سالن بیشتر از 3 متر نباشد.
 5. برای گرمایش و سرمایش، دیوارها را عایق کنید.
 6. حتماً در سالن از کف شویی استفاده کنید.

فصل کشت قارچ

بهترین زمان برای پرورش قارچ در بین ماه‌های مهر تا آذر است، اما درصورتی‌که امکانات و تجهیزات (تهویه هوا و متعادل کردن درجه حرارت) در دسترس باشد، می‌توان قارچ را در ماه‌های دیگر نیز کشت کرد و باید در محل نسبتاً تاریک پرورش داده شود به‌طوری‌که نباید نور مستقیم آفتاب برخورد داشته باشد.

همچنین سالن باید تمیز، قابل شستشو و فاقد درز و سوراخ باشد چون باعث رشد باکتری‌ها و قارچ‌های مضر می‌شود.

مرحلهروش دستیروش ماشینی
فاز اول کمپوست سازی5 تا 7 روز3 تا 4 روز
قالب زنی (4 مرحله)12 تا 20 روز3 روز
فاز دوم کمپوست سازی7 تا 11 روز6 تا 9 روز
بذر زنی1 تا 2 روز1 تا 2 روز
پنجه دوانی28 تا 30 روز 28 تا 30 روز
برداشت21 تا 31 روز21 تا 31 روز
نظافت1 تا 2 روز1 تا 2 روز
جمع75 تا 10370 تا 81 روز

 

3 عنصر اصلی در کشت قارچ

آب: برای رطوبت دهی و آب دهی قارچ بسیار مهم است چون حدود 80 تا 90 درصد قارچ را آب تشکیل می‌دهد به همین دلیل باید توجه بسیاری به این گزینه کرد.  سعی کنید از آب تصفیه‌شده یا آب شیرین استفاده کنید درصورتی‌که از دو گزینه اول برخوردار نبودید از آب شهری و نهایتاً از آب چاه استفاده کنید.

برق: برای راه‌اندازی سیستم سرمایشی نیازمند برق هستید اما به دلیل بالا بودن هزینه تعرفه‌های مختلف برق، توصیه می‌شود که از تعرفه کشاورزی استفاده کنید چون از هزینه و قیمت کمتری برخوردار است و درصورتی‌که نتوانستید از تعرفه کشاورزی استفاده کنید، تعرفه صنعتی را انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌شود که از تعرفه تجاری به هیچ‌وجه استفاده نکنید چون هزینه‌های بسیار زیادی برایتان به همراه خواهد داشت.

گاز: برای گرمایش سالن نیاز نیازمند گاز هستید که می‌توانید از گاز شهری استفاده کنید و از دیگ بخار برای گرم کردن و ضدعفونی کردن سالن استفاده کنید.

این تصویر قارچ های دکمه ای درجه است که با آموزش صحیح میتوان قارچ هایی با این کیفیت پرورش داد.
آموزش پرورش قارچ

چرا نباید از سوله برای پرورش قارچ استفاده کرد؟

یکی از مهم‌ترین معایب سوله، ارتفاع بلند آن است که در سرد و گرم کردن سالن مشکل ایجاد می‌کند و باید هزینه زیادی صرف سرد و گرم کردن سالن کرد، اگر هم بخواهید از سقف دوم استفاده کنید هزینه سنگینی برای شما در بر خواهد داشت.

همچنین به دلیل فلزی بودن شیروانی در فصل‌های گرم سال به دلیل بازتاب خورشید به سطح شیروانی داخل سوله بسیار گرم می‌شود و به‌سختی می‌توان دما را کنترل کرد.

چرا محل کشت قارچ باید به دور از مرغداری‌ها و گاوداری‌ها باشد؟

به این دلیل که در برج 1 تا 6 هوا گرم است و به‌ مرور زمان گرم‌تر نیز می‌شود و حشرات موذی بیشتر می‌شوند و چون مرغداری‌ها و گاوداری‌ها باعث جذب حشرات و افزایش تعداد آن‌ها می‌شوند، ممکن است که این حشرات وارد سالن شده و مشکلات زیادی را برای ما به وجود بیاورند.

یکی از عوامل شدت یافتن بیماری‌ها همان مگس‌ها هستند که فضای سالن را آلوده می‌کنند.

آفات و بیماری های مهم قارچ

محیط پرورش قارچ، بایستی ار لحاظ نظافت شبیه بیمارستان و از نظر ظرافت شبیه زرگری باشد، به این منظور که 80 درصد مشکلات قارچ بیماری و 20 درصد مشکلات آفات میباشد.

اولین قدم برای کنترل بیماری در تولید قارچ، عدم ورود بیمارگر ها به داخل سالن است، منظور از بیمارگرها: قارچ ها، کپک ها، باکتری ها و ویروس ها میباشد.

دفع حشرات توسط کارت زرد

یکی از راه‌های دفع حشرات در سالن قارچ این است که از کارت‌های زرد استفاده کنید، این کارت‌ها بایستی نزدیک لامپ و چراغ‌ها باشد تا حشرات موجود در فضای سالن را به خود جذب کند، با این راه می‌توان از بیماری‌هایی که حشرات با خود دارند جلوگیری کرد.

موارد فنی قبل از ساخت سالن پرورش قارچ

جهت باد غالب: سالن‌های کشت قارچ در ایران معمولاً به‌صورت شمالی – جنوبی ساخته می‌شود، همچنین دریچه‌های هوای خروجی سالن باید عمود بر جهت وزش باد ساخته شود و برای جلوگیری از ورود آلودگی‌های خارجی باید از فیلترهای مناسب استفاده کرد.

اقلیم: مناطق آب‌وهوای گرم و خشک به دلیل نیاز به سرما و رطوبت، حتماً بایستی ساختمان‌ها را به‌خوبی عایق‌بندی کنند، همچنین باید از تجهیزات قوی برای حل مسئله سرمایش سالن استفاده کرد.

سالن قارچ بایستی در بهترین حالت خود باشد که در مقاله آموزش پرورش قارچ به این موضوع پرداخته شده است.
سالن پرورش قارچ

موارد فنی در حین ساخت سالن باید به آن‌ها توجه کرد

 • سالن باید عایق شده باشد و از تبادل رطوبت و حرارت درون سالن یا بیرون جلوگیری کند.
 • سالن باید دارای کف تراز شده و فاقد پله باشد.
 • حداقل زیربنای موردنیاز برای یک واحد 200 تنی، 2000 تا 2500 مترمربع و برای یک واحد 400 تنی، 3500 تا 4000 مترمربع است.
 • برای عایق‌بندی سالن بهتر است که دریچه‌های خروجی هوا روی درب سالن نصب نشود.
 • جهت تمیز کردن زیر طبقه‌ها با فشار آب حداقل شیب 1 درصد کافی است.
 • طبقه‌بندی سالن‌ها با 2 متر فاصله از درب ورودی، 1 متر فاصله از انتها و 90 سانتی‌متر از دیوارهای طرفین فاصله داشته باشد.
توجه: بزودی بسته آموزش پرورش قارچ خوراکی در این قسمت افزوده میشود.

موارد فنی داخل واحدهای کشت قارچ

نور: نور یکی از مهم‌ترین قسمت‌های پرورش است، البته قارچ دکمه‌ای نیاز به نور ندارد ولی استفاده از لامپ برای نظارت بر رشد قارچ ضروری است تعداد لامپ‌های موردنیاز در سالن استاندارد باید حداقل 12 لامپ فلورسنت باشد.

دما: میزان دما قارچ دکمه‌ای در مراحل مختلف تغییر می‌کند.

مرحله ریسه دوانی در داخل کمپوست (روز اول تا پانزدهم) در هفته اول باید 23 تا 25 درجه سانتی‌گراد و در هفته دوم 21 تا 23 و 26 تا 27 درجه سانتی‌گراد باشد.

مرحله ریسه دوانی در خاک پوششی (روز هفدهم تا بیست و پنجم) 23 تا 25 درجه سانتی‌گراد.

مرحله هوادهی (روز بیست و ششم تا سی و هشتم) 18 تا 20 درجه سانتی‌گراد.

مرحله برداشت (روز سی و نهم تا پنجاه و نهم) بین 20 تا 21 و 17 تا 18 درجه سانتی‌گراد.

مرحله تخلیه سالن (روز شصتم) ضدعفونی کردن سالن در دمای 70 درجه سانتی‌گراد به مدت 12 ساعت.

موارد فنی استفاده از تجهیزات و تأسیسات

 • هواساز: به ازای هر مترمربع از سطح زیر کشت نیاز به 25 مترمکعب هوا در ساعت است.
 • اگزوز: برای تنظیم فشار هوای داخل سالن استفاده می‌شود.
 • دماسنج و رطوبت‌سنج.
 • اینورتر: باکم و زیاد کردن دور موتور هوای ورودی را تنظیم می‌کند.

بسته‌بندی قارچ

پس از برداشت محصول، بایستی با انجام بازاریابی درست و صحیح، قارچ را به فروش برسانید، قبل از عرضه قارچ به بازار، بایستی شرایط موردنیاز را برای عرضه به بازار فراهم کرد.

این شرایط عبارت‌اند از: تازه بودن محصول، نداشتن آثار صدمات فیزیکی مانند: ضربه، حشرات و باکتری‌ها و به همراه نداشتن هرگونه مواد شیمیایی، تکه‌های کمپوست، داشتن بو.

سپس با بسته‌بندی 200 گرمی و با طراحی شیک و جذاب بر روی بسته‌بندی‌ها می‌توان تأثیر فراوانی در فروش محصولتان داشته باشد، در ادامه به نحوه بازاریابی قارچ می‌پردازیم.

بسته بندی کردن یکی از مهمترین بخش های پرورش قارچ است که باید به خوبی انجام گیرد.
بسته بندی قارچ

نحوه بازاریابی محصول

مبحث بازاریابی یکی از مشکلاتی است که تقریباً در تمامی کسب‌وکارها با آن روبرو می‌شویم، حال می‌خواهیم در رابطه با بازاریابی قارچ نکاتی ارزشمند را بگوییم که در روند فروش شما می‌تواند بسیار زیادی داشته باشد.

شما بایستی از روش‌های مختلفی برای بازاریابی محصولتان استفاده کنید، و در ابتدا باید تلاش کنید تا ارزش‌های غذایی قارچ خوراکی را مورد هدف قرار دهید و از نام و برند خود کمتر استفاده کنید چون بیشترین مشکل در عدم آشنایی مردم با ارزش‌های غذایی قارچ است.

در ابتدا توضیح دهید که چرا قارچ می‌تواند برای شخص ارزشمند باشد، در ادامه به برخی از شیوه‌های تبلیغاتی اشاره خواهیم کرد.

روش‌های تبلیغاتی

 • روزنامه‌های ملی: این روش ارزان بوده و ضریب نفوذ بالایی دارد، البته تبلیغ در روزنامه‌های استانی نیز نباید فراموش شود.
 • بازاریابی از طریق اینترنت.
 • بازاریابی از طریق شرکت در نمایشگاه‌هایی که معمولاً شهرداری و…  برگزار می‌کند.
 • تبلیغات از طریق پوستر و بروشور در فروشگاه‌های عرضه مواد غذایی و سوپرمارکت‌های محلی.
 • ورود قارچ به فروشگاه‌های تره‌بار که این روش باعث افزایش فرهنگ مصرف قارچ خوراکی نیز می‌شود و در روند مصرف قارچ تأثیر بسیار زیادی دارد.

توصیه‌هایی برای بهبود و توسعه شغلی

یکی از مواردی که در فروش قارچ‌ها می‌تواند اثرات قابل‌توجه ای به‌جا بگذارد این است که برای معرفی محصولات خود یک سایت راه‌اندازی کنید، لازم به ذکر است که نیازمند زمان زیادی نیز نیست فقط کافی است چند مورد را برای افزایش تعداد کاربران سایت انجام دهید.

ماهانه، 2 مطلب در رابطه با مزایای قارچ بنویسید.

اخبار مرتبط با فعالیت‌هایتان را در سایت قرار دهید.

تولید محصولاتی مانند ترشی قارچ، مربای قارچ و پودر قارچ را در برنامه خود قرار دهید.

فضایی برای دریافت نظرات بازدیدکنندگان در وب‌سایت قرار دهید.

نتیجه گیری

با توجه نیاز بازار و مصرف مواد پروتئینی در جامعه، پرورش قارچ میتواند بسیار سودآور باشد، اگر مدتی است که فکر شروع کسب و کار خود در پرورش قارچ را دارید، پیشنهاد میکنیم هرچه سریع تر فعالیت خود را در این زمینه آغاز کنید و جایگاه خود را در بازار مستحکم کنید.

در صورت هرگونه سوال در رابطه با آموزش پرورش قارچ میتوانید در قسمت زیر نظر خود را بیان کنید و خیلی سریع جواب سوال خود را دریافت کنید.

امتیاز به این مقاله

کیفیت محتوای آموزشی

امتیاز کل

ما را در تولید محتوای باکیفیت یاری رسانید.

User Rating: 4.59 ( 17 votes)
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۱۰ نظرها

  1. سلام وقت بخیر
   پیشنهاد ما اینه که قارچ دکمه ای کشت کنید، چون در حال حاضر نیاز بازار و فرهنگ مصرف از قارچ بیشتر روی نوع دکمه ای متمرکز شده.

 1. سلام من دنبال طرح توجیهی قارچ میگردم ولی داخل هر سایتی که رفتم ویرایش سال ۹۸ پیدا نکردم
  میشه یه منبع برای دانلود طرح توجیهی قارچ معرفی کنید؟

 2. سلام دوست عزیز من میخوام قارچ تولید کنم اما نمیدونم قارچ دکمه ای پرورش بدم یا قارچ صدفی؟ ممنون میشم کمکم کنید خیلی وقته سردرگمم که کدوم یکی رو انتخاب کنم و میترسم که یه وقت برا من جواب نده

  1. سلام
   توصیه میکنم از قارچ دکمه ای استفاده کنید چون در حال حاضر نیاز بازار به قارچ دکمه ای خیلی بیشتر نوع های دیگه هست.

 3. سلام میخواستم بدونم قارچ گانودرما هم مثل قارچ دکمه ای پرورش داده میشه ممنون از مطالب مفیدتون

  1. سلام تقریبا نحوه پرورش دادنشون شبیه هم هست ولی یه نکاتی هست که باید بیشتر بهشون توجه کرد، حتما در این رابطه یک مقاله خواهیم نوشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن