پرورش قارچکشاورزی

پرورش قارچ در گلدان و خانه همراه با آموزش تصویری

پرورش قارچ خوراکی در گلدان

آیا پرورش قارچ در گلدان و خانه امکان پذیر است؟

قارچ دکمه‌ای یکی از بهترین قارچ‌ها برای پرورش در خانه و افرادی است که آشنایی کمی با پرورش قارچ دارند چون سرعت رشد این نوع قارچ بالاست و به‌راحتی می‌توان آن را پرورش داد به‌طوری‌که می‌توان این نوع قارچ را خانه و در هر زمان از سال پرورش داد، تنها چیزی که شما نیاز دارید تجهیزات مناسب و کمی صبر است.

در این مطلب سعی داریم پرورش قارچ در گلدان را به‌صورت مرحله‌به‌مرحله همراه با آموزش تصویری آموزش دهیم.

پرورش قارچ در گلدان به‌صورت ساده

مرحله اول: انتخاب نوع قارچ برای پرورش

اول بایستی مشخص کنید که می‌خواهید چه نوع قارچی را پرورش دهید، معمولاً قارچ صدفی، دکمه‌ای سفید و شیتاکی به‌راحتی در خانه رشد می‌کنند. روش کشت این نوع قارچ شبیه به هم است و نوع بستر آن‌ها متفاوت است.

قارچ دکمه‌ای در کودهای کمپوست، قارچ صدفی در کاه و تفاله‌های قهوه و قارچ شیتاکه بر روی درختان رشد می‌کند.

انتخاب قارچ برای کشت
پرورش قارچ در گلدان

مرحله دوم: تهیه اسپان قارچ

ابتدا اسپان یا بذر قارچ را خریداری کنید این بذرها باعث می‌شوند که روند رشد قارچ راحت‌تر شود، میسیلیوم نیز منظور ساختار اصلی ریشه قارچ است که در کمپوست و یا بستر موردنظر مخلوط می‌شود.

برای خرید اسپان یا بذرهای باکیفیت بایستی آن‌ها را فروشنده‌های معتبر کشاورزی و محصولات ارگانیک تهیه کنید، توجه کنید که اسپان با اسپور متفاوت است و برای کشت در خانه توصیه نمی‌شود چون نیاز به زمان و فعالیت بیشتری دارد.

اسپان قارچ
پرورش قارچ

مطلب جامع پرورش قارچ در سالن را از دست ندهید!

مرحله سوم: استریل کردن

بستر موردنظر را در ابتدا استریل کنید، محیطی که از بستر پوشال و یا کاه استفاده‌شده باشد بایستی حتماً استریل شود.

یکی از راه‌های استریل کردن این است که کاه و یا پوشال را با آب مرطوب کنید و سپس داخل مایکروویو بگذارید تا به‌خوبی استریل شود، زمانی که آب داخل ظرف به نقش جوش برسد بایستی گرما و حرارت دادن را ادامه داد.

استریل کردن
پرورش قارچ در گلدان

مرحله چهارم پرورش قارچ در گلدان

در مرحله چهارم پرورش قارچ در گلدان برای اینکه میسیلیوم ها پراکنده شوند، باید بستر کشت را حرارت دهید، چون دمای بالا باعث رشد سریع آن‌ها می‌شود.

برای پرورش قارچ در منزل بایستی ابتدا یک ظرف پهن را تهیه کنید و کاه و یا پوشال را درون آن گذاشت، بعد نوبت به اضافه کردن اسپان ها می‌رسد اسپان ها را با یک وسیله‌ای که استریل شده باشد در بستر کشت قارچ مخلوط کنید، بعد ظرف را روی وسیله‌ای گرمایشی با دمای 21 درجه سانتی‌گراد قرار دهید.

ظرف باید در محیطی تاریک مانند داخل گنجه یا کابینت تاریک به مدت 3 هفته قرار دهید، این کار باعث رشد میسیلیوم ها می‌شود.

گرمایش
پرورش قارچ در گلدان

مرحله پنجم رشد قارچ

در مرحله پنجم از پرورش قارچ در گلدان، ابتدا باید بستر کشت را در یک محیط مناسب‌تری قرار دهید، بعد از 2 هفته بایستی به سراغ بستر رفت، بعد از 2 هفته بایستی بستر به کرک‌های سفیدرنگ پوشیده شده باشد.

درصورتی‌که این کرک‌ها دیده نشوند بایستی 2 هفته دیگر صبر کنید تا بستر سفید شود و درصورتی‌که بستر سفید شده باشد می‌توانید ظرف را به محیطی سرد و تاریک با دمای 13 درجه سانتی‌گراد انتقال دهید.

می‌توانید روی بستر کشت حدود 2 سانتی‌متر خاک گلدان بریزید و با مقداری آب، بستر را مرطوب کنید.

در این مرحله از پرورش قارچ در خانه می‌توانید با قرار دادن یک لامپ با حرارت پایین در نزدیکی بستر، یک نور خورشید مصنوعی درست کنید این روش به قارچ‌ها کمک می‌کند تا به سمت بالا رشد کنند.

برداشت قارچ
پرورش قارچ در گلدان

مرحله ششم برداشت قارچ

در مرحله آخر از پرورش قارچ خوراکی در گلدان بایستی قارچ‌ها را برداشت کنید، بهتر است قبل از برداشت محیط کشت سرد و تاریک و مرطوب باشد، معمولاً بعد از گذشت سه هفته می‌توان قارچ‌هایی که کشت کرده‌اید را برداشت کنید.

برای برداشت قارچ از یک چاقوی تیز استفاده کنید و قارچ‌ها را از قسمت ساقه ببرید، توصیه می‌شود با دست این کار را انجام ندهید چون ممکن است درحالی‌که دارید با دست قارچ را برداشت کنید به قارچ‌های کوچک‌تر که در اطراف در حال رشد هستند آسیبی وارد کنید.

 

بخش دوم: نحوه پرورش قارچ در گلدان با استفاده از تفاله قهوه

روش اول: یکی از راه‌های کشت قارچ در تفاله‌های قهوه است که کار جالبی است و می‌توان از هدر رفتن تفاله‌ها نیز جلوگیری کرد، طبق تحقیقات انجام‌شده قارچ‌ها به‌خصوص نوع صدفی محیط مناسبی برای پرورش قارچ است.

برای کاشت قارچ در این روش، نیاز به 500 گرم اسپان قارچ و 2.5 کیلوگرم تفاله قهوه داریم، بهتر است که تفاله‌های قوه تازه استفاده کنید، کافه‌ها مکان مناسبی برای تهیه کردن تفاله قهوه تازه است.

تهیه تفاله قارچ
تفاله قهوه

پرورش قارچ در کیسه پلاستیکی

در این روش نیازمند یک کیسه پلاستیکی هستیم که معمولاً در فروشگاه‌های اسپان قارچ می‌توان این نوع پلاستیک را تهیه کرد، همچنین می‌توان از کیسه بزرگ فریزری با 4سوراخ کوچک در اطراف آن استفاده کرد.

کیسه پلاستیکی
پرورش قارچ در گلدان

اسپان های قارچ را به کیسه منتقل کنید، قبل از شروع این عملیات بایستی حتماً دست‌های خود را با صابون ضد باکتری شستشو دهید، بعد اسپان های قارچ را با تفاله‌های قهوه مخلوط کنید و سپس آن‌ها را به کیسه منتقل کنید.

کیسه موردنظر را در محیط مناسب با دمای 18 تا 25 درجه سانتی‌گراد قرار دهید، کیسه باید به مدت 2 تا 4 هفته روی کمد یا قفسه قرار داده شود تا زمانی که کاملاً سفید شود، درصورتی‌که سطح بستر سفید شده باشد به این معنی است که میسیلیوم ها در حال رشد هستند.

توجه: درصورتی‌که لکه‌های قهوه‌ای و یا سبز روی بستر رشد کرد، سریعاً آن‌ها را بردارید چون باعث آلودگی و بیماری می‌شود.

اسپری کردن بستر
پرورش قارچ در گلدان

انتقال قارچ ها

در این مرحله از پرورش قارچ در گلدان می‌توانید قارچ‌ها را به مکانی دیگر انتقال دهید، اگر کیسه کاملاً سفید شده باشد می‌توانید به فضایی روشن‌تر انتقال دهید اما توجه کنید که نباید نور مستقیم خورشید به قارچ‌ها برخورد کند.

یکی از راه‌های جلوگیری از خشک شدن بستر قارچ‌ها این است که 2 بار در روز با استفاده از اسپری آب، بستر را مرطوب کنید، فراموش نکنید که قارچ در محیط بسیار خشک هیچ‌وقت رشد نمی‌کند.

معایب و مشکلات پرورش قارچ را در اینجا بخوانید.

برداشت قارچ

حال می‌توانید قارچ‌ها را برداشت کنید حدود 5 تا 6 روز طول می‌کشد تا قارچ‌های کوچک شروع به رشد کنند، برای افزایش سرعت آن‌ها بایستی هرروز بستر را با آب مرطوب کنید، همچنین زمانی که کلاهک‌ها رشد می‌کنند می‌توانید قارچ‌ها را برداشت کنید.

رشد قارچ ها
پرورش قارچ در گلدان

بخش سوم نحوه پرورش قارچ خوراکی در بسته‌های کشت آماده

کاشت قارچ به روش بسته‌های آماده نیز برای کسانی که می‌خواهند پرورش قارچ در خانه را تجربه کنند می‌تواند بسیار خوب باشد.

از این نوع بسته‌های آماده برای کشت انواع قارچ صدفی، کاشت قارچ گانودرما و… استفاده می‌شود، در این روش قارچ‌ها بعد از 7 تا 10 روز رشد می‌کنند.

بسته کشت آماده قارچ
پرورش قارچ در گلدان

 

راه دیگر استفاده از پرورش قارچ خوراکی با استفاده از کنده درخت است.

کنده درخت موردنظر بایستی بسیار قوی و محکم باشد به همین دلیل بهتر است از چوب‌های درخت صنوبر، بلوط و افرا استفاده شود، سپس می‌توانید با استفاده از مته و دریل حفره‌هایی بر روی کنده به وجود آورید.

امتیاز به این مقاله

کیفیت محتوای آموزشی

امتیاز کل

User Rating: 4.2 ( 9 votes)
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

    1. سلام با مراجعه به فروشگاه های معتبر قارچ.
      از طریق فروشگاه های آنلاین هم میتونید مراجعه کنید چون پیدا کردن فروشگاه های معتبر برای یک سری افراد پر دردسر هست که با مراجعه به فروشگاه آنلاین خیلی راحت میتونند بذرهای موردنظر رو خریداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن