اقامتگاه بوم گردیگردشگری

مشکلات بوم گردی /5 مورد از مهمترین دغدغه های اقامتگاه ها

مشکلات بوم گردی

مشکلات بوم گردی /5 مورد از مهمترین دغدغه های اقامتگاه های بوم گردی شامل؛ آموزش نیروی انسانی، قوانین و مقررات، فرهنگی اجتماعی، محیط بومی و عوامل اقتصادی در ادامه بررسی می شوند.

با اینکه چندین سال از احداث اولین اقامتگاه بومگردی می گذرد اما همچنان کارآفرینان این حوزه با مشکلات زیادی برای اخذ مجوز روبرو هستند.

برخی مشکلات قبل از اجرای طرح پیش می آیند و برخی دیگر پس از اجرای طرح گریبان گیر صاحبین این گونه کسب و کارها می شود.

مهمترین مشکل در زمینه احداث اقامتگاه های بوم گردی مربوط به فرآیند اخذ مجوز است و کارآفرینان را تا مرز دلسرد شدن از کار رنج می دهد.

در ادامه به 5 عامل مهم از مشکلات بوم گردی اشاره می شود.

آموزش نیروی انسانی

با توجه به اینکه اقامتگاه های بوم گردی در روستاها تاسیس می شوند یکی از مشکلات در حین کار، نبود نیروی انسانی آموزش دیده برای این کار است. نحوه تعامل جامعه محلی با گردشگران داخلی و خصوصاً گردشگران خارجی می تواند یک مانع اساسی برای یک اقامتگاه باشد.

از مشکلات دیگر در حوزه نیروی انسانی از نگاه کمیسون گردشگری، کمبود افراد آموزش دهنده است و می تواند کارایی اقامتگاه بوم گردی را بسیار کاهش دهد.

از دیگر مشکلات این بخش، نبود سازوکار لازم برای سامان دهی به بحث آموزش نیروی انسانی است.

از عوامل مهم برای موفقیت در هر کسب و کاری، نیروی انسانی متخصص است.

دو راهکار برای آموزش نیروی انسانی؛سازمان میراث فرهنگی با استخدام نیروهای آموزش دیده، می تواند برنامه های آموزشی را برای اقامتگاه ها برپا کند.موسس اقامتگاه و شخص کارآفرین می تواند خود در این زمینه آموزش ببیند و این آموزش ها را به کارکنان انتقال دهد.

محیط بومی

این موضوع از دو جهت قابل بررسی است. محیط بومی خود دارای دو مولفه؛ محیط انسانی و محیط زیست است.

وقتی تعداد گردشگران به حدی زیاد شود که سبب ترافیک، شلوغی و افزایش قیمتها شود، مردمان و جامعه محلی در برابر این پدیده واکنش نشان داده و در برابر حضور گردشگران مقاومت کنند.

نکته مهم اینکه، یک اقامتگاه بوم گردی نباید زندگی مردم را تحت شعاع حواشی جانبی حاصل از حضور گردشگران قرار دهد و زندگی آنان را مختل کند.

پیشنهاد به مطالعه: هزینه ساخت اقامتگاه بوم گردی

موضوع دیگر اینکه حضور تعداد زیاد گردشگران سبب آسیب رساندن به محیط زیست گیاهی و جانوری می شود. وقتی که تعداد از حدی فراتر رود مسلماً کنترل گردشگران نیز مشکل تر خواهد بود.

کنترل تعداد گردشگران و پذیرش برای یک ظرفیت خاص می تواند راهکاری برای مقابله با این پدیده باشد.

عوامل اجتماعی و فرهنگی

ایجاد و احداث یک اقامتگاه بوم گردی در یک روستا و در حضور جامعه محلی نباید به اهالی و روستاییان بی اعتنایی شود. مشارکت و همکاری افراد بومی باید در دستور کار باشد و در صورتی که بومیان از این امکان بهره مند نگردند، همدلی مناسبی با گردشگران اقامتگاه شما نخواهند داشت و این یک مسئله و مشکل جدی است.

بومیان با خدمات جانبی و صنایع دستی خود می توانند در رونق کسب و کار شما سهیم باشند.وقتی ذهن و فکر کارکنان و افراد بومی مثبت باشد، موفقیت غیرقابل انکار است.
عوامل اقتصادی

مسلماً اولین دغدغه هر کسب و کاری کسب سود و رونق کسب و کار است. اما یکی از مشکلاتی که ممکن است به تعطیلی اقامتگاه بوم گردی منجر شود، نبود گردشگر است. که البته ریشه آن نیز عدم شناخت گردشگران و عدم تبلیغات در این زمینه است.

تبلیغات باید قبل از احداث اقامتگاه صورت گیرد وگرنه سکوت در اقامتگاه حکمفرما خواهد شد.

تبلیغات در شبکه های مجازی قبل و بعد از احداث اقامتگاه بوم گردی یک راهکار اساسی برای مقابله با این مشکل احتمالی است.
قوانین و مقررات

قوانین و مقررات در حوزه بوم گردی متوجه تصمیم گیرندگان و سیاست گذاران این بخش است. بنا به گزارش دنیای اقتصاد: عدم درک درست از مفهوم اقامتگاه های بوم گردی، توجه بیش از حد به توسعه کمی بدون توجه به توسعه کیفی، نبود آموزش در این حوزه، نبود نظارت اصولی و ارزیابی صحیح، نبود  کارشناس متخصص و آشنا به نحوه اجرای طرح و اعطای مجوز به افراد فاقد صلاحیت از جمله عواملی هستند که در بخش قوانین و مقررات کار اعطای مجوز و نظارت بر ساخت اقامتگاه بوم گردی را دچار مشکل کرده است.

سخن پایانی

امید است با حل مشکلات اقامتگاه های بوم گردی مخصوصاً روند اعطای مجوز، گامی مهم در راستای معرفی فرهنگ بومی و کسب منافع اقتصادی حاصل از اجرای طرح اقامتگاه بوم گردی برداشته شود.

پیشنهاد به مطالعه: آموزش 0 تا 100 ساخت اقامتگاه بوم گردی

امتیاز به این مقاله

امتیاز شما

امتیاز کل

مشکلات خود را پیرامون اقامتگاه های بوم گردی برای ما بنویسید.

User Rating: 3.6 ( 2 votes)
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + نه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن