اقامتگاه بوم گردیگردشگری
موضوعات داغ

آموزش 0 تا 100 ساخت اقامتگاه بوم‌ گردی و گردشگری

ساخت اقامتگاه بوم گردی

آموزش 0 تا 100 ساخت اقامتگاه بوم گردی و گردشگری سنتی، شرایط احداث اقامتگاه بوم گردی، مراحل ثبت و راه اندازی بوم گردی. تأثیر رازهای طرح بوم گردی بر درآمد اقامتگاه بوم گردی را مطالعه کنید…

مقدمه ای بر بوم گردی و گردشگری

سالانه میلیونها نفر اقدام به گردشگری کرده و از جاذبه های گردشگری داخلی و خارجی بهره مند می گردند. جهانگردان میلیاردها دلار هزینه می کنند تا تجربه ای منحصربه فرد داشته باشند. نکته قابل تأمل اینکه، گردشگران خارجی فقط برای دیدن یک منظره طبیعی یا فرهنگی هزینه نمی کنند. آنان بسیار خرسند می شوند از اینکه چند روزی را در دامان طبیعت و در کنار بومیان اقامت گزینند. یک تجربه شخصی از هم کلام شدن با بومیان، چشیدن مزه غذاهای محلی، مشاهده و یادداشت رسم و رسومات، پوشیدن لباس محلی، تهیه سوغات و در نهایت تجربه یک زندگی متفاوت و هرچند کوتاه در کنار بومیان، هر گردشگری را برای سفر و اقامت برمی انگیزاند .

اقامتگاه های بوم گردی می توانند تمامی ارزش های فرهنگی، تاریخی و طبیعی را به علاقه مندان حوزه بوم گردی و گردشگری روستایی هدیه کنند.

بوم گردی و گردشگری روستایی هم برای گردشگران و هم برای اشتغال و رشد اقتصادی کشور میتواند سودمند باشد. بومگردی می تواند زمینه را برای اشتغال بومیان و جوامع محلی فرآهم آورد.

بومیان و افراد علاقه مند به حوزه گردشگری فرصتی عالی دارند تا با ساخت اقامتگاه بوم گردی گامی بلند در راستای اشتغال و رسیدن به توسعه پایدار بردارند.

بوم گردی، صنعتی تمام نشدنی با سودآوری و ارزآوری فراوان است که اهمیت آن رفته رفته آشکارتر می گردد.

در همین مقاله توضیح خواهیم داد که چگونه یک فرد روستایی می تواند درآمد دلاری داشته باشد.

در بالا بطور خلاصه نقش بوم گردی را در اشتغال بیان نمودیم.

در ادامه بطور مفصل بوم گردی و نحوه ساخت اقامتگاه بوم گردی را آموزش خواهیم داد، با ما همراه باشید…

آنچه در ادامه می خوانید...

بوم گردی چیست؟

بنا به تعریفی که “انجمن بین المللی بوم گردی” در سال 1980 ارائه داده است؛ “بوم گردی سفری مسئولانه به مناطق طبیعی است که از محیط زیست حفاظت می نماید و زندگی بهتر و رفاه بیشتری را برای مردم محلی فراهم می کند.” گردشگری در نواحی طبیعی در صورتی که سازوکار مناسبی برای نظم بخشیدن و نظارت بر آن وجود نداشته باشد، به معنای بوم گردی نیست و نقطه مقابل بوم گردی است.

تعاریف مرتبط با بوم گردی و گردشگری

 

طبیعت گردی چیست؟

طبیعت­ گردی با اینکه به مفهوم بوم­ گردی بسیار نزدیک است، اما با تمامی معیارهای بوم­گردی منطبق نیست. بازدید از طبیعت با تله­ کابین، خودرو و بطور کلی استفاده از تجهیزات مدرن با اینکه ممکن است آسیب کمتری هم به محیط برساند، ولی ارتباطی درگیرانه و ملموس با طبیعت وجود ندارد و نمی توان اصطلاح بوم­گردی را به آن نسبت داد.

نوعی از گردشگری که با هدف جمع­ آوری اطلاعات علمی و پژوهش در طبیعت و محیط زیست بوم انسانی و جانوری انجام می­ شود.
این نوع سفرهای علمی از آنجا که زندگی بومیان محلی و مطالعات مردم شناسی را هم در مطالعات خود می­ گنجانند، می­ توان اصطلاح بوم­ گردی را به آن اطلاق داد.

در این نوع گردشگری، باورها و سنت­های مردمان محلی و روستائیان مورد توجه گردشگران قرار می­گیرد و برای آنها یک جاذبه ­ی گردشگری است. بسیاری از گردشگران و جهانگردان علاقه مند به یادگیری و تجربه رسم و رسومات اقوام ایرانی هستند. قوم کرد، لر، بختیاری، بلوچ، ترک، لک، آذری، مازنی و … همه سرشار از آداب و رسوم و موسیقی محلی مخصوص به خود هستند و این همان چیزیست که گردشگران و جهان­گردان حاظر به پرداخت هزینه برای دیدن و تجربه کردن در کنار آنها هستند.

هنگامی که استفاده از منابع طبیعی به شکلی خردمندانه توسط گردشگران صورت گیرد، اصطلاحاً به آن گردشگری سبز می­ گویند. در این نوع گردشگری، سعی در آسیب حداقلی به محیط زیست است. بطور مثال؛ سفر با کشتی هایی که مواد مصرفی را بازیافت می­ کنند یا هتل­هایی که در مصرف آب صرفه­ جویی می­ کنند.

طرح بوم گردی یک طرح و ایده ­ای کارآفرینی است که می­تواند یک منبع پایدار برای اشتغال و رزق و روزی روستائیان و بومیان محلی باشد.

برای دریافت طرح توجیهی بوم گردی(سال 99) doc قابل ویرایش کلیک کنید 
برای دریافت طرح توجیهی بوم گردی(سال 98) doc قابل ویرایش کلیک کنید 

طرح توجیهی بوم ­گردی، اقتصادی بودن طرح و میزان درآمد، هزینه­ ها، نقطه سربسر، تعداد سالهای برگشت سرمایه، میزان سرمایه و … را برای تصمیم گیری برآورد می­کند. طرح توجیهی بوم­ گردی pdf و doc یا همان word قابل ویرایش در سایت موجود می باشد. آن را دانلود و مطالعه کنید تا اطلاعات جامع ­تری را برای شروع در اختیار داشته باشید.

مهم: اطلاعات موثق را فقط از سایت­های تخصصی کسب و کار فراهم کنید تا بعداً دچار سردرگمی نشوید.

بومگردی به معنای گشت و گذار در مناطق طبیعی و روستایی و دیدن آثار تاریخی و فرهنگی یک منطقه بطوریکه سازماندهی شده باشد و این ملاقات با طبیعت و زندگی بومیان با حداقل آثار منفی انجام شود.

زندگی بومیان و روستائیان همواره برای گردشگران و جهانگردان جذاب بوده و برای کسانی که می خواهند چند روزی از زندگی ماشینی دور باشند، خصوصاً اگر این روستا دارای بومیانی با فرهنگ و آداب و رسوم و پوششی خاص باشند، بهترین گزینه برای کسب یک تجربه دلنشین خواهد بود.

اثرات بوم گردی

حفظ منابع طبیعی و گسترش صنعت بوم­گردی رابطه­ ای تنگاتنگ و مستقیم با یکدیگر دارند. حفظ و حراست از منابع طبیعی و جذابیت­ های آن برای گردشگری حیاتی بوده و در صورتی که با احداث اقامتگاه­ های بوم گردی به طبیعت و آثار فرهنگی بی­ توجهی نشود، شاهد افزایش آمار ورود جهانگردان، افزایش اشتغال و در نهایت رشد اقتصادی و جابجایی شاخص های آماری خواهیم بود.

آثار مثبت بوم گردی

 • کسب درآمد مستقیم و غیرمستقیم باعث تشویق و ترغیب ذینفعان محلی در جهت حفظ هرچه بیشتر آثار طبیعی و فرهنگی خواهد شد.
 • ایجاد درآمد بی واسطه برای حفاظت از مناطق طبیعی.
 • ایجاد ارزش اقتصادی به مناطق طبیعی.
 • آشنایی بیشتر مردم با آثار طبیعی و فرهنگی و آشتی با این منابع ارزشمند.
 • افزایش تعداد طرفداران در جهت حفاظت از منابع طبیعی و آثار تاریخی.
 • ایجاد ارزش و عدم فراموشی خرده فرهنگ های بومی در بین مردمان.
 • فراهم شدن بستر برای استفاده پایدار از منابع طبیعی.
 • کاهش تهدیدها برای تنوع زیستی.

آثار منفی بوم گردی

بومگردی در صورتی که فاقد نظارت سازمانهای ذیربط و ذینفع باشد، اثرات منفی آن بیش از اثرات مثبت آن بوده و چراغ این صنعت را خاموش خواهد کرد. از دیگر تهدیداتی که می تواند این صنعت را با شکست مواجه کند این است که افرادی غیرمتخصص و یا اشخاصی غیر از بومیان محلی اقدام به احداث اقامتگاه بوم گردی می کنند. این مورد از این جهت حائز اهمیت است که، یک اقامتگاه بوم گردی باید نشان دهنده فرهنگ بومی و رسم و رسومات آن منطقه باشد.

فرصت های بوم گردی

فرصت های بوم گردی

 

 • کمک به مناطق حفاظت شده
 • ایجاد درآمد برای روستائیان
 • آموزش زیست محیطی
 • حفظ و بهبود تنوع زیستی
 • مبادله فرهنگی
 • افزایش آگاهی گردشگران
 • اشتغال

 

صنعت بومگردی چگونه باعث افزایش اشتغال می شود؟

همانگونه که در بخش های گذشته مطرح نمودیم، صنعت بوم گردی و مناطق حفاظت شده رابطه ­ای دوسویه باهم دارند.
یکی از بزرگترین دستاوردهای گردشگری بوجود آمدن مشاغل جدید است که در مناطق حفاظت شده و یا اقامتگاه­ های بوم گردی بکار گرفته می شوند؛ راهنمایان گردشگری، پژوهشگران و مدیران، نگهبانان و بکارگیری بومیان محلی در نقش راننده­ تاکسی، راهنمای گشت، اقامتگاه­ های بوم گردی، سازندگان صنایع دستی، تولیدی های سوغات، کشاورزان برای استفاده از محصولات آنها، سازندگان پارچه، کیف، کفش و لباس محلی و … .

چرا افراد بومی گزینه مناسبی برای فعالیت های بوم گردی هستند؟

بومیان و روستائیان، منطقه و محیط خود را بهتر از هرکسی می شناسند و از خطرات و آسیب­ های آن آگاه هستند.
آنها براحتی می­توانند گونه­ های گیاهی و جانوری و رابطه بین طبیعت و جانداران را درک کرده و به دیگران بازگو نمایند.

 • عناصر مهم برای سفر بومگردی از دید گردشگران و جهانگردان
 • قرارگاه یا اقامتگاه بکر
 • مشاهده ی حیات وحش
 • وجود راهنما

در ادامه می خوانید…

در ادامه به مبحث ساخت اقامتگاه بوم گردی و هزینه های احداث آن خواهیم پرداخت و نقش طرح توجیهی بوم گردی را برای برآورد میزان درآمد و هزینه های اقامتگاه بوم گردی را شرح می دهیم.

اقامتگاه بوم گردی چیست؟

اقامتگاه بوم گردی شکلی از اشکال اِسکان و اقامت مسافران، گردشگران و جهانگردان است که متأثر از تمامی جنبه های فرهنگ بومی همان منطقه می باشد. هم اکنون تعداد اقامتگاه های بومگردی در کشور با اینکه کم هستند ولی روندی رو به رشد و امیدوارکننده دارد.

راز موفقیت یک اقامتگاه بوم گردی چیست؟

یک رابطه قوی بین موفقیت اقامتگاه بوم­گردی و شهرت منطقه مورد نظر وجود دارد و در صورتی که به آن بی­ توجهی شود، سرمایه ­گذاری شما در این بخش به موفقیت چندانی دست نخواهد یافت. همانطور که گفته شد، موفقیت یک برنامه بوم گردی و اقامتگاه بوم گردی در صورتی می تواند به واقعیت بپیوندد که مکان آن اقامتگاه از لحاظ مشهور بودن و تعداد گردشگر در درجه بالایی باشد. البته اقدامات مسئولین و مدیران اقامتگاه نیز، پس از ساخت اقامتگاه بوم گردی برای جذب گردشگر حائز اهمیت است. اما این اقدامات در اولویت نیست و همانطور که متذکر شد، مکان اقامتگاه در اولویت نخست قرار دارد.

نکته مهم اینکه؛ واقعاً اگر مکان مورد نظر شما دارای جذابیت­ های کشف نشده ای است، می­توان با تبلیغات در شبکه­ های مجازی با کمترین میزان هزینه این جذابیت­ ها را نمایان ساخت.

خانه بوم گردی چیست؟

در ایران و در یکی از روستاهای کاشان برای اولین بار خانه­ هایی برای استقبال از مهمانان(داخلی و خارجی) و بوسیله خود روستاییان تدارک دیده شد. پس از رضایت از خدمات ارائه شده به مرور به تعداد گردشگران افزوده شد. و وقتی که درآمد حاصل از این کار بالا گرفت، دولت دخالت خود را شروع کرد و قوانینی را برای ساخت خانه ­های بومگردی وضع نمود.از آن زمان هر شخص برای ساخت خانه­ های بوم­گردی لازم بود تا نسبت به اخذ مجوز(جلوتر به آن می­ پردازیم) اقدام نمایند.

هتل بوم گردی چیست؟

در اینجا بهتر است به جای کلمه “هتل” از کلمه “اقامتگاه” استفاده کرد. به این دلیل که هتل و اقامتگاه بومگردی در ماهیت و فلسفه وجودی خود باهم تفاوتهای ریشه­ ای دارند.

تفاوت اقامتگاه بوم گردی با هتل و مهمانپذیر

یکی از تفاوت های اقامتگاه بومگردی با هتل این است که در هتل مقصد و هدف هیچ کدام از مسافران اقامت شده مشخص نیست. در حقیقت مسافران هتل­ها فقط برای اقامتی گذرا ممکن است یک یا چند شب را در آنجا بمانند. اما در اقامتگاه­ های بوم­ گردی مقصد مسافر و نیت وی کاملاً مشخص است و سطح ارتباط و تعامل بین مسافران و اقامتگاه بسیار نزدیک و توأم با همدلی است. مسافر ممکن است هیچ­گاه این روابط صمیمانه را با کادر و مدیریت هتل نداشته باشد. مسئله دیگر اینکه دیدگاه کارمندان هتل به مسافر به مانند یک مشتری است اما در یک اقامتگاه بوم­گردی به مسافران و گردشگران به دید یک مهمان و دوست خدمات خود را ارائه می­دهند.

غذای مهمانان اقامتگاه­ های بوم­گردی از همان غذایی است که بومیان همان منطقه میل می­کنند.

در اقامتگاه بومگردی کارکنان و صاحبان اقامتگاه با مهمانان خود عکس یادگاری می­گیرند و آنها را بدرقه می­کنند.

اقامتگاه بوم گردی فقط محل اقامت مسافران نیست، مسافران و گردشگران فرهنگ و آداب و رسوم اقوام را یاد می گیرند و از رفتار، کردار و منش آنان می­ آموزند.

تفاوت هتل، مهمانپذیر و اقامتگاه بوم گردیهتل
تفاوت هتل، مهمانپذیر و اقامتگاه بوم گردی
مهمانپذیر
تفاوت هتل، مهمانپذیر و اقامتگاه بوم گردی
اقامتگاه بوم گردی
تفاوت ساختاری اقامتگاه بوم گردی و هتل

بین اقامتگاه بوم گردی و هتل یا مسافرخانه تفاوت های چشم گیری وجود دارد. در زیر به برخی از این موارد اشاره شده است.

 1. رختخواب
 2. دروازه ورودی
 3. حوض
 4. مجسمه
 5. باغچه
 6. کوزه
 7. اتاق
 8. کرسی
 9. پشتی
 10. دیوارها
 11. رنگ ها
 12. لباس خدمتکار
 13. پشت بام
 14. سرویس بهداشتی
 15. ظروف غذا
 16. آشپزخانه
 17. نورپردازی
 18. فضای جلویی اقامتگاه
 19. و….

معماری و پلان اقامتگاه بوم گردی

معماری، پلان، طراحی داخلی و چیدمان وسایل و تجهیزات در یک اقامتگاه بوم گردی از اهمیت بالایی برخوردار است.یک معماری بومی باید برگرفته از الگوهای فرهنگی و نمایانگر اداب و رسوم، احساسات، اندیشه، عقاید، روحیه، هنر، ذوق و صلیقه جامعه بومی و محلی باشد.معماری یک اقامتگاه بوم گردی در صورتی که موارد فوق در آن لحاظ نشود، نمی­ توان اقامتگاه بوم­گردی را به آن نسبت داد. نکته مهم برای ساخت اقامتگاه بوم گردی متناسب و سازگار بودن اقامتگاه با زندگی مردمان بومی و محلی است و این بنیادی ترین مسئله برای احداث یک اقامتگاه بوم گردی است.

پلان و معماری اقامتگاه بوم گردی

راه اندازی اقامتگاه بوم گردی

همانطور که در بالا به نقش با اهمیت بومگردی در اشتغال و رزق و روزی روستاییان و بومیان اشاره شد، راه اندازی اقامتگاه بوم گردی در مناطق دیدنی و جذاب روستایی می­تواند یک منبع مهم درآمدی برای ساکنین روستا باشد. ساخت اقامت­گاه بوم گردی در مناطق مشهور و مکان­های خاص علاوه بر جذب گردشگران داخلی می­تواند میزبان مهمانان و جهانگردان خارجی هم باشد.

درآمد حاصل از اجرای طرح بوم گردی

اگر در فکر درآمد و اشتغال هستید، فرهنگ و آداب و رسوم شما می­تواند به کمک شما بیاید. مهاجرت به شهر برای کسب درآمد به هیچ عنوان نمی­ تواند ایده­ ای خوب باشد. انسانهای شهری در زندگی ماشینی خود محبوس شده اند، آنان نیاز دارند در مکانی دنج خلوت کنند. اما چه جایی بهتر از یک روستای دلنشین با آداب و رسوم کهن و اجدادی می­تواند روح انسان را جلا دهد؟ اروپایی­ ها سالهای زیادی است که از فرهنگ و سنت های خود دور شده­ اند، آنها خیلی زود مدرن بودن و لوکس بودن را پذیرفته و در آن غرق شده ­اند. وسعت کشورهای اروپایی به حدی کوچک بود که بجای روستاها، شهرها شکل گرفتند و زندگی روستایی جای خود را به زندگی شهری داد. آنها در جستجوی چیزی هستند که هم اکنون فاقد آن می باشند. جالب است بدانید هزینه­ هایی که جهانگردان اروپایی در حوزه بوم­گردی پرداخت می­کنند، به اندازه­ هیچ کدام از انواع گردشگری دیگر نیست.

ایران سرزمین پهناور و با فرهنگی چندین هزار ساله است که به هر نقطه از آن که سفر کنید عمق این فرهنگ کهن را بیشتر درک می­کنید.

افراد بسیاری هستند که حاضرند برای دیدن و اقامت در مکان های دیدنی  هزینه کنند.

ایران از لحاظ بوم گردی و گردشگری روستایی می تواند یکی از مقاصد گردشگران و جهانگردان باشد.

بوم­گردی یک منبع درآمدی تمام ن­شدنی است که روز به روز بر اهمیت و سودآوری آن افزوده می­شود.

فرصت برای شما محیاست و اگر از آن استفاده نکنید متاسفانه پشیمانی تنها چیزی است که نصیب شما خواهد شد.

در صورتی که در زمینه نحوه ساخت و هزینه ساخت اقامتگاه بومگردی اطلاعات کمی دارید نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.

هزینه ساخت اقامتگاه بوم گردی

هزینه ساخت اقامتگاه بوم­ گردی با توجه به محل فعالیت شما ممکن است متفاوت باشد. بطور معمول برای ساخت اقامتگاه بوم­گردی، با توجه به مکان شما و درجه اقامتگاه مورد نظر ممکن است بین 200 میلیون تا 1.500 میلیون تومان باشد. یکی از گزینه­ هایی که بوسیله آن می­توانید هزینه احداث اقامتگاه بوم ­گردی را تخمین بزنید و با میزان سوددهی آن آشنا شوید، یک طرح توجیهی بوم گردی با فرمت pdf  یا doc می باشد.

همچنین بوسیله طرح توجیهی بوم­گردی شما می­ توانید اقتصادی و بصرفه بودن طرح را نیز بسنجید.

اقلام هزینه­ای ساخت اقامتگاه بوم گردی که در یک طرح توجیهی بوم­گردی نهفته است؛

 • زمین
 • گودبرداری و نقشه کشی
 • ساختمان و محوطه سازی
 • ماشین­ آلات و تجهیزات
 • تاسیسات
 • هزینه سالیانه مواد اولیه
 • حقوق و دستمزد نیروی انسانی
 • و …

هزینه احداث اقامتگاه بوم ­گردی و گردشگری روستایی را در برخی روستاها می­توان تا 100 میلیون هم تقلیل داد.

همه چیز بستگی به شما و محل مورد نظرتان دارد.

چیزی که بیش از همه اهمیت دارد تعداد مسافران و توجه شما به مسائل زیست محیطی است.

مطالعه بیشتر

شرایط احداث اقامتگاه بوم گردی

سوالی که ممکن است ذهن شما را مشغول خود کرده باشد این است که برای احداث اقامتگاه بوم­گردی چه شرایطی لازم است.
این مسئله را می توان از سه زوایه مورد بررسی قرار داد:

 • مکان اقامتگاه بوم گردی چه شرایطی باید داشته باشد؟
 • سازمان­های ذیربط چه شرایطی را برای احداث اقامتگاه بوم گردی لازم می­دانند؟
 • فرد متقاضی باید چه شرایطی داشته باشد؟

در ادامه بطور مفصل به آنها خواهیم پرداخت.

مکان اقامتگاه بوم گردی

محل اقامتگاه بوم­ گردی نباید در نواحی خدماتی، تجاری و مسکونی و دور از مراکز تولید سروصدا و مکان­های شلوغ ساخته شوند. بهتر است قبل از هرچیز نسبت به تعداد مسافرین و میزان شهرت منطقه اطمینان حاصل کنید. به هر میزان که منطقه مورد نظر از شهرت و محبوبیت برخوردار باشد می­تواند در سودآوری اقامتگاه شما تأثیرگذار باشد. نکته دیگر اینکه جذابیت­ های منطقه خود را بررسی کنید و میزان استقبال از آنها را با مراجعه حضوری مشاهده و تحلیل کنید.

جذابیت­ های یک منطقه:

 • جاذبه­ های طبیعی شامل(آبشار، رودخانه، کویر، جنگل، کوه­هایی با ظاهر خاص و …)
 • مناطق حفاظت شده
 • آثار تاریخی و فرهنگی
 • روستایی با فرهنگ و آداب و رسوم و جاذبه­ هایی منحصربفرد
شرایط ساخت اقامتگاه بوم گردی

از جمله شرایط احداث اقامتگاه بوم گردی که رعایت آنها الزامی است، می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • حداقل تعداد واحد اقامتی(اتاق) برای اقامتگاه بوم گردی درجه3، چهار اتاق، درجه 2، شش اتاق و برای اقامتگاه درجه 1، 8 اتاق است.
 • صرفه جویی در مصرف منابع آبی در اولویت قرار گیرد.
 • صرفه جویی در مصرفی انرژی(نورپردازی).
 • استفاده از وسایل سرمایشی و گرمایشی که کمترین آسیب را به محیط وارد سازد.
 • تخصیص فضای مناسب برای پذیرایی از میهمان ها.
 • ایجاد فضایی برای نمایش و عرضه محصولات محلی و صنایع دستی.
 • امکان دسترسی به خدمات ارتباطی(درجه2).
 • وجود اینترنت در محل اقامت مسافرین(درجه1).
 • وجود اینترنت در محل اقامت مسافرین(درجه1).
 • معرفی فرهنگ بومی.
 • سرویس بهداشتی و حمام.
 • رعایت اصول بهداشتی.
 • پوشیدن لباس محلی و پوشش بومی کارکنان.
 • موارد دیگر را می توانید با دانلود رایگان ضوابط ساخت اقامتگاه بوم گردی در انتهای مطلب دانلود کنید.
شرایط فرد متقاضی اقامتگاه بوم گردی

فرد متقاضی طرح بوم­ گردی باید در زمینه بوم­گردی و گردشگری اطلاعات خوبی داشته باشد. لازم است حتماً مجری طرح دانش فنی و دلایل انتخاب طرح بوم­ گردی را شرح دهد و با تمامی ابعاد این کار آشنا باشد. مجری طرح باید خود بومی همان منطقه باشد.

مراحل ثبت بوم گردی

قبل از هر چیز، شما باید طرح اقامتگاه بوم­ گردی را برای اخذ موافقت­نامه اولیه ساخت اقامتگاه بوم­گردی ، در کمیته برنامه­ ریزی گردشگری استان مطرح کنید. این کمیته بنا به تشخیص نیاز استان به اقامتگاه بوم­گردی، موافقت­نامه اولیه را صادر می­کند. در صورت عدم تأیید طرح اقامتگاه بوم­گردی از سوی کمیته برنامه­ ریزی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از ارائه هرگونه تسهیلات خودداری می­کند. اما شخص متقاضی می­تواند قدم بعدی را در راستای اخذ موافقت­ نامه اصولی بردارد.

پس از اخذ موافقت نامه اصولی(مجوز ساخت) از معاونت میراث فرهنگی و اتمام فرآیند ساخت متناسب با درجه درخواستی، می­بایست نسبت به اخذ پروانه بهره­ برداری اقدام نمود.

اطلاعات بیشتر درباره “مراحل ثبت بوم گردی”
در این مقاله تمامی سعی ما بر این بود تا بتوانیم فرآیند و نحوه ساخت اقامتگاه بوم گردی را هرچند خلاصه، به شما عزیزان آموزش دهیم.
آنچه یاد گرفته ایم…

در ابتدا به مقدمه ای از گردشگری و طرح بوم گردی اشاره شد و نقش بااهمیت آن در اشتغال جوانان و روستاییان بیان شد.

در ادامه، تعاریف و مفاهیم مختلفی که از بوم گردی و گردشگری وجود داشت را باهم بررسی کردیم.

خواسته یا ناخواسته، بوم گردی اثراتی مثبت و یا منفی برجای خواهد گذاشت و به مواردی از آنها اشاره شد.

ما یاد گرفتیم که اقامتگاه بوم گردی چیست و تفاوت آن را با هتل و مهمانپذیر دیدیم.

ما بطور کلی با ساخت و راه اندازی اقامتگاه بوم گردی آشنا شدیم.

در این مقاله به مباحثی همچون؛ شرایط احداث اقامتگاه بوم گردی، مراحل ثبت بوم گردی، مکان اقامتگاه بوم گردی، شرایط فرد متقاضی و … پرداخته شد.

به مبحث هزینه ساخت اقامتگاه بوم گردی نیز پرداخته شد که برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ای با همین عنوان: ” هزینه ساخت اقامتگاه بوم گردی ” را مطالعه کنید.

دانلود شیوه نامه ساخت اقامتگاه بومگردی

برای دریافت طرح توجیهی بوم گردی 99 doc قابل ویرایش کلیک کنید 

امتیاز به این مقاله

کیفیت محتوای آموزشی

امتیاز کل

ما را در تولید محتوای باکیفیت یاری رسانید.

User Rating: 4.56 ( 5 votes)
برچسب ها

‫۱۳ نظرها

 1. سلام فوق العاده عالی بود و مفید و پربازده
  بسیار سپاسگزارم بخاطر سایت خوبتون.
  من برای اولین بار میخوام طرح بوم گردی بزارم برای یه شهری متأسفانه نمیدونم چجوری و از کجا شروع کنم
  آیا شما نمونه طرح دارید برای فروش یا رایگان برای من ایمیل کنید؟
  با سپاس

   1. باسلام .من میخوام برای اولین بار تو یه منطقه توریستی یه اقامتگاه تاسیس کنم ولی با توجه به اینکه خانوم هستم و البته مادر نمیتونم با توجه به توضیحات شما مراجل طولانی اخذ مجوز رو طی کنم.میخواستم بدونم کسی هست که این کار رو برام انجام بده .واینکه مکانی که من قراره اقامتگاه تاسیس کنم اجاره ای و از خانه های قدیمی روستا هستش به نظرتون ۵ اتاق سود داره که من اینکار رو انجام بدم ؟ممنون میشم راهنمایی کنید .

    1. با سلام و عرض ادب
     تمامی فرآیندهای ثبت درخواست تا کسب مجوز باید توسط شخص متقاضی صورت گیرد.
     ۵ اتاق برای شروع کافیه.
     حتماً سوددهی خواهد داشت.
     البته میزان سوددهی بستگی به جذابیت های منطقه در جذب گردشگر هم دارد.

 2. سلام وقت بخیر بنده تقریبا مسیر اخذ مجوز از میراث فرهنگی را طی و در مرحله ارائه نقشه معماری. هم اقامتگاه بوم گردی و هم سفره خانه سنتی هستم خوشحال میشم در صورت امکان راهنمایی بفرمائید. درضمن محل احداث اقامتگاه بوم گردی بنده لرستان شهرستان الشتر میباشد

  1. سلام و عرض ادب
   جناب فتح الهی سوالتون نامفهومه. من کدوم قسمتش راهنمایی کنم؟
   لطفا در تلگرام یا واتساپ پرسش خود را دقیق مطرح کنید.
   با تشکر

 3. سلام روز بخیر ، من تو منطقه فیروزکوه هستم که چشمه آب معدنی و رودخانه داره زمینی دارم جهت گردشگری و بوم گردی نیاز به راهنمایی ،که هم هزینه محاسبه شده معقولی داشته باشد و امکانات مناسب و مراحل دریافت مجوز،تشکر

 4. سلام
  من میخوام در جایی که قبلا روستا بوده اقامتگاه بومگردی راه اندازی کنم. روستا دارای رودخانه هست ، زمین کشاورزی داره و دخالت انسانی نداشته. اما الان کسی اونجا زندگی نمیکنه(فقط چند خانوار) به نظر شما ساخت منطقه بومگردی در چنین جایی سود دهی داره یا نه؟ آیا دولت از نظر مالی حمایت میکنه با نه؟

  1. سلام میشه اما به شرطی که منطقه دارای جاذبه گردشگری باشد و هم اکنون گردشگر رفت و امد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن